Hodnocení TÜV

ŽEBŘÍČKY spolehlivosti ojetých aut: Škodovky neoslnily, dacie pohořely

Autoservis
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek.
Téma:

Jak spolehlivé jsou ojeté vozy v různých kategoriích podle jejich stáří? Každoročně to ukazují podrobné žebříčky německé nezávislé organizace zkušeben TÜV. Podívejte se, jak dopadl aktuální TÜV Report 2021.

Technickou kontrolou v Německu vloni neprošlo téměř každé páté auto. Technici na nich objevili vážné závady. Podíl vozidel, která technickou kontrolou neprošla, oproti minulému období ale mírně poklesl o 1,6 % na 19,9 %. O stejnou hodnotu se naopak zvýšil počet aut, která prošla bez sebemenších závad (70,4 %).

 

"Mezi 10 nejlépe hodnocenými vozidly se umístila celá řada levných modelů. A i po šesti, sedmi nebo více letech mají stále výborné hodnocení,“ doplnil Patrick Fruth, ředitel divize Mobility v TÜV SÜD.

 

Lépe se dařilo starším autům ve věku od 8 do 11 let - podíl 8 až 9 let starých vozů s vážnými závadami poklesl o 2,6 procentního bodu na 19,9 % a mezi auty starými 10 až 11 let dokonce o 3,4 bodu na 24,8 %.

 

Nejčastější závady

TÜV má k dispozici miliony datových záznamů, které vyhodnocuje - vždy zpracovává výsledky od července předchozího do června aktuálního roku. Jednou z nejčastějších závad u starších aut je únik oleje z motoru nebo převodovky, opotřebované brzdové kotouče, problémy s brzdovým potrubím a závady na podvozku, časté jsou i nedostatky v osvětlení - příliš nízko nastavené světlomety, nefunkční koncová mlhová světla nebo vadná zadní a brzdová světla.

 

 

Výsledky některých kategorií ukazují, že bezpečná auta nemusí být nutně drahá a kvalita už nemusí být znakem výsadního postavení prémiových výrobců. Bodují například vozidla jako Mazda 2, Opel Adam nebo Honda Jazz. A to i s nájezdy nad 60 tisíc kilometrů.

 

Vozy české značky Škoda se nedostaly ani v jedné kategorii mezi deset nejlepších, ale nejsou ani mezi nejhoršími. Naopak třeba modely rumunské Dacie jsou na konci žebříčků ve všech věkových kategoriích. Automobilka Hyundai bodovala mezi tříletými vozy se svým modelem i30.

 

 

Tady jsou nejhůře hodnocené vozy v jednotlivých věkových kategoriích podle podílu vozů s vážnou závadou (v %):

 

 

 

A tady nejlépe hodnocené vozy - celkovým vítězem hodnocení spolehlivosti pro rok 2021 je stejně jako vloni Mercedes GLC:

 

 

Podívejte se na podrobný přehled podle jednotlivých věkových kategorií (za názvem modelu je vždy uveden podíl vozů s vážnými závadami, průměrný počet najetých kilometrů v tisících a barevné hodnocení od nejspolehlivějších - tmavě zelený pruh - po nejméně spolehlivé - červený pruh):

 

Rok výroby 2017 a 2018

Právě v kategorii aut se stářím do tří let dominuje celkový vítěz Mercedes-Benz GLC. Zajímavé je sdílené druhé místo Opelu Insignia i umístění Hyundai i30 na velmi lichotivé šesté příčce. Naopak na konci jsou kromě modelů Dacie i Fordy S-Max, Galaxy a Mondeo, Fiat Punto či Renault Kangoo. Nejlépe hodnocenou škodovkou je Fabia na 57. příčce.

 

 

 

Roky výroby 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 a 2016 na dalších stranách:

1
2 3 4 5
Související témata:
TN.cz