pokuty a body

V Česku už 15 let funguje bodový systém. Podle expertů je zastaralý

David Pik
David Pik , Filip Pultar
16.7. 2021 18:36
Téma:

Letos je to patnáct let od zavedení bodového systému, který hlídá řidiče v Česku. Podle odborníků je ale už zastaralý. I proto se plánuje jeho velká změna. Jen se pořád neví, kdy k ní dojde.

"Nejčastějším přestupkem je překročení nejvyšší povolené rychlosti, za to může být až pět bodů," popsala mluvčí policie Dana Čírtková. I když jel štáb TV Nova po dálnici 130kilometrovou rychlostí, každý druhý řidič ho předjížděl.

 

"V loňském roce jsme evidovali přibližně 350 tisíc přestupků v silničním provozu," sdělil mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík.

 

A to se jezdilo kvůli koronaviru výrazně méně. V posledních letech řidiči zvládnou vyrobit v průměru 400 tisíc přestupků za rok. Kdyby byl každý průměrně jen za jeden bod, v dopravních statistikách se za 15 let, co u nás bodový systém funguje, objevilo šest milionů bodů.

 

Kdo dosáhne 12 bodů, může na řidičák na rok zapomenout, zpátky ho dostane až po absolvování lékařské prohlídky s psychotestem a po přezkoušení v autoškole. Bodový systém beze změn u nás platí 15 roků a odborníci volají po jeho inovaci. Třeba jet v obci 70 je teď za tři body a maximálně pět tisíc, nově by to měly být čtyři body a pokuta dvojnásobná.

 

"Zpřísnění bodového systému je rozhodně na místě," zhodnotila dopravní expertka z Besip Veronika Vošická Buráňová.

 

 

"Zpřísnění chceme u nejzávažnějších přestupků, u kterých se na našich silnicích setkáváme, ať už je to nepřiměřená vysoce překročená rychlost nebo průjezd na červenou," řekl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

 

Novela silničního zákona je v Poslanecké sněmovně už od loňského září a bohužel ani ti největší optimisté už nečekají, že se stihne před volbami projednat.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / TV Nova