Anketa

Těchto 7 vozů kandiduje na evropské auto roku. Které byste vybrali vy?

Škoda Octavia mezi finalisty COTY 2021
Zdroj: Škoda Storyboard
Téma:

Čtvrtá generace Škody Octavia se probojovala mezi sedm finalistů usilujících o letošní mezinárodní prestižní ocenění evropské "Auto roku. Podívejte se, s kým bude český bestseller soupeřit.

Mezinárodní porota motoristických novinářů vybrala z 29 kandidátů na letošní evropské auto roku (COTY) sedmičku finalistů. Vítěz bude znám 1. března.

 

Auto roku vybírá porota složená ze 60 motoristických novinářů z 23 evropských zemí - počet členů poroty za každou zemi odpovídá velikosti daného trhu. Prestižní ocenění COTY se uděluje už od roku 1964. Vloni titul získal Peugeot 208, rok před tím elektrický Jaguar I-Pace.


Tady jsou letošní finalisté:

 

1. Citroën C4 

2. Cupra Formentor 

3. Fiat New 500 

4. Land Rover Defender 

5. Škoda Octavia 

6. Toyota Yaris 

7. Volkswagen ID.3

 

Úspěšná Octavia

Škoda Octavia se dostala do užšího výběru už podruhé - poprvé byla ve finále její třetí generace v roce 2014. Současná čtvrtá generace získala jen v posledním čtvrtletí roku 2020 renomovaná ocenění na důležitých exportních trzích ve Velké Británii, Rakousku, Německu a Švýcarsku.

 

Anketa

Které auto by si podle vás titul zasloužilo nejvíc?

Hlasovalo 799 lidí.

 

Ve Velké Británii ji autem roku jmenoval časopis Auto Express, kromě toho Octavia vyhrála kategorii "Kompaktní rodinný vůz" a Octavia Combi kategorii "Kombi roku".

 

V Rakousku získala "Velkou automobilovou cenu Rakouska" udílenou rakouským motoristickým svazem ARBÖ v kategorii "Medium" pro vozy v hodnotě od 20.000 do 50.000 eur. V anketě "Auto Trophy 2020" německého odborného časopisu "Auto Zeitung" Octavia slavila dvojité vítězství jako "Nejoblíbenější importované vozidlo v kompaktní třídě" a ve verzi RS jako "Nejlepší importovaný kompaktní sportovní vůz".

 

Ve Švýcarsku model čtenáři několika médií zvolili "Nejoblíbenějším autem Švýcarů roku 2021".
 

Už v červnu 2020 bestseller značky Škoda získal ocenění také v anketách německých odborných časopisů "Auto Bild Allrad" a "AUTO Straßenverkehr".

 

Prestižní ocenění

Titul "Auto roku" je jedním z nejvýznamnějších ocenění evropského automobilového průmyslu. Druhá fáze hlasování probíhá do konce února, vítězný vůz bude vyhlášen v březnu. Slavnostní večer byl tradičně součástí ženevského autosalonu, který byl však už vloni zrušen. Vyhlašovat se tak bude 1. března online z místa, které bude teprve stanoveno.

 

Každého ročníku se mohou účastnit pouze modely uvedené na trh během posledních dvanácti měsíců, které jsou k dispozici alespoň na pěti evropských trzích. Letošní seznam 29 kandidátů byl o něco kratší než obvykle.

 

Hlasování ve finále je o něco složitější než v první kole - každý porotce rozdělí mezi sedmičku finalistů 25 bodů, přičemž musí obodovat alespoň pět vozů, nemůže dát jednomu autu více než 10 bodů a musí jasně určit model, který považuje za vítěze.

Související témata:
TN.cz