SNĚHOVÁ NADÍLKA

Silničáři už letos utratili víc peněz než loni. To nejhorší je přitom teprve čeká

David Pik
David Pik
Aktualizováno 22:51
6.2. 2021 20:39
Téma:

Letošní zima je rekordní. Extrémně často se střídají nejrůznější klimatické jevy. Zažili jsme také nejvíce dnů s novou sněhovou pokrývkou za posledních 17 let. Jenže pro silničáře to znamená obrovské navyšování nákladů. Navíc to nejhorší nás podle předpovědí ještě čeká v následujících dnech.

Takovou zimu jako letos jsme tu neměli už skoro 20 let. "Následující období bude bohaté na novou sněhovou nadílku na náledí a při mrznoucí srážkách i na ledovku. Mohli bychom ji přirovnat k zimě 2003/2004," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová.Peklo zažívají letos hlavně silničáři, kteří se od Vánoc prakticky nezastavili. Rozpočet na zimu už je vyčerpaný, a to nás ještě čeká nejméně měsíc. "Za leden jsme nevyjeli jenom třikrát. Loni jsme utratili za zimu 166 miliónu a teď už jsme přes tuhle částku," uvedl šéf silničářů kraje Vysočina Radovan Necid.Naopak spokojeni jsou otužilci. Ledové koupele zažívají letos boom. Jana Štefánková z Třebíčska si je užívá každý den. "Vlastně se vracíme ke kořenům. To, co dělávaly naše babičky, chodívaly bosky, chodívaly v zimě, nebyly tak oblečené a byly daleko odolnější," popsala otužilkyně.Díky ledovým koupelím se otužilci prý v zimě nemusí tolik oblékat a až tak je netrápí mrazy. To se jim bude v následujících dnech hodit. Blíží se totiž takzvaná bestie z východu. Klimatický jev, který k nám z Arktidy a Skandinávie přinese extrémní mrazy a silné sněžení.

 "Rtuť teploměru bude klesat až k - 20 stupňům. Vydatně by mělo sněžit v noci z neděle na pondělí. Hlavně na jižní polovině republiky by mohlo připadnout až 25 centimetrů sněhu," dodala Honsová.V Česku by tohle počasí mělo vydržet zhruba do pátku. Navíc kromě mrazů a sněžení už od dnešní noci hrozí podle varování meteorologů i silná ledovka. Nejhorší situace by měla být na východě Moravy.

Související témata:
mb TN.cz