Změna

Usednout za volant bez dokladů? Za pár let už možná běžná praktika

Martin Kočárek
Martin Kočárek
25.3. 2021 22:25
Téma:

Do několika let už nebude nutné při jízdě autem vozit s sebou doklady prokazující totožnost, řidičské oprávnění a vlastnictví vozidla. Policie by si veškeré údaje měla zjistit z elektronické databáze. Příslušný návrh změny už čeká na projednání v Senátu.

Zatímco dosud s sebou musíme vozit všechny doklady, a to doklad totožnosti, řidičské oprávnění a vlastnictví vozidla, tak podle návrhu, který už schválila Poslanecká sněmovna, by v budoucnu stačilo říct hlídce jen vaše jméno.

 

"Mně připadá dlouhodobě zbytečné, abychom u sebe nosili spoustu plastových kartiček, zvlášť, když ten policista to má v databázi a stejně si to ověřuje," řekl poslanec Ondřej Profant (Piráti).

 

 

"Řidič u sebe musí mít řidičský průkaz, který zároveň slouží jako průkaz totožnosti, doklady k vozidlu, zelenou kartu o pojištění a řidiči starší 65 let doklad o zdravotní způsobilosti," uvedl dopravní expert Jan Pechout.

 

Policie přitom už v současné době dokáže všechny údaje o řidiči a jeho voze zjistit pomocí online databáze. Stačí k tomu počítač v autě nebo chytrý mobil se speciální aplikací.

 

 

"Pokud nám poskytne jistou míru součinnosti, sdělí nám základní údaje o své osobě, tak jsme schopni většinu těchto údajů v registrech ověřit," informoval zástupce krajské dopravní služby Martin Sochr.

 

Dosud platí, že jízda bez dokladů rovná se pokuta až dva tisíce korun. Pokud novelu schválí senát a podepíše prezident, měla by začít platit nejpozději do čtyř let.

jh TN.cz