Ostrov elektromobilů

Odvážný experiment! Středomořský ostrov promění na elektro laboratoř

Středomořský ostrov Astypalaia
Zdroj: Volkswagen

Středomořský ostrov Astypalaia má ukázat světu, jak může fungovat zelená doprava - přechází na elektromobilitu, inteligentní řešení přepravy a ekologickou výrobu elektrické energie.

Celý řecký ostrov Astypalaia přejde na elektromobily a energie z obnovitelných zdrojů. V dlouhodobém horizontu se Astypalaia má stát vzorem pro klimaticky neutrální mobilitu.

 

Nové služby, jakými jsou například sdílení vozidel nebo jízd, přispějí ke snižování intenzity dopravy a zvyšování její kvality. Elektrická energie bude pocházet převážně ze solárních a větrných elektráren využívajících místní obnovitelné zdroje. Projekt je plánován na šest let.

 

Základem projektu bude nový, moderní dopravní systém se službami pro chytrou mobilitu. Lokální půjčovny aut z části přejdou na služby pro sdílení vozidel a kromě elektromobilů nabídnou také elektrické skútry značky Seat a elektricky poháněná jízdní kola. Vozový park na ostrově se tak výrazně zmenší. Současných 1500 vozidel se spalovacím motorem nahradí 1000 elektromobilů.

 

Elektrifikace postupně čeká užitková vozidla, používaná místními firmami, a automobily ve službách úřadů a veřejných institucí od policejních vozů přes sanitní vozidla.

 

 

"Spouštíme první projekt 'Smart Green Island', a vytyčujeme tak milník pro budoucnost naší země. Elektrická mobilita a komplexní plán ekologických a trvale udržitelných opatření výrazně zlepší každodenní život obyvatel ostrova. Společně se zcela novým systémem místní dopravy proměníme progresivní nápady v realitu. Řecko dnes ukazuje, že je připraveno na průkopnické a inovativní investice, které jsou vzorem pro další vývoj a posouvají společnost na novou úroveň v oblastech síťového propojení, inteligentní trvalé udržitelnosti a uživatelské přívětivosti," řekl náměstek řeckého ministra zahraničí Konstantinos Fragogiannis.

 

 

Ambiciózní projekt je výsledkem partnerství řecké vlády s koncernem Volkswagen, který minulý týden uzavřel s Řeckem dohodu o výstavbě průkopnického systému. Volkswagen mimo jiné na celém ostrově nainstaluje nástěnné nabíječky Elli, aby byla zajištěna rozsáhlá nabíjecí infrastruktura.

 

"Jsem pevně přesvědčen o přínosech takových partnerství. Samotné vlády nedokážou splnit všechna očekávání a soukromý sektor nemá odpovědi na všechny otázky. Proto je tento ambiciózní projekt výsledkem těsného partnerství mezi řeckým státem a koncernem Volkswagen, který si jako globální lídr automobilového průmysl stanovil cíl dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality pro kompletní portfolio vyráběných vozidel i veškeré své aktivity. Volkswagen se nyní spojuje s evropským národem, který prochází rozsáhlou transformací," popsal řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

 

 

Volkswagen spouští rozsáhlou elektrickou ofenzivu. V příštích pěti letech investuje 33 miliard eur do elektromobility a do roku 2029 uvede na trh 75 nových elektricky poháněných modelů. "Naším dlouhodobým cílem je klimaticky neutrální mobilita pro všechny. A v rámci projektu Astypalaia zjistíme, jak lze tuto vizi realizovat již dnes. E-mobilita a inteligentní služby zvýší kvalitu života a současně přispějí k budoucnosti s neutrální bilancí emisí CO2," řekl předseda představenstva koncernu Volkswagen Herbert Diess.

 

 

Astypalaia je ostrov v jižní části Egejského moře. S plochou cca 100 kilometrů čtverečních je porovnatelný například s německým ostrovem Sylt.  Na ostrově žije cca 1300 obyvatel a každý rok jej navštíví 72.000 turistů. V současnosti nabízí jen velmi omezenou veřejnou dopravu dvěma autobusy, které dopravně obsluhují pouze malou část ostrova. Dosud pokrývají spotřebu energie téměř výhradně fosilní zdroje.

Související témata:
TN.cz