Bezpečnější dálnice?

Značka má chránit životy, ale bude stát jen na 4 místech! Víme kde

Dopravní značka protisměr
Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, Profimedia.cz

Na českých dálnicích se během pátku konečně objeví první značky, které mají varovat před vjezdem do protisměru. Ministerstvo dopravy označení rizikových míst chystá už od loňského roku. Ani po dlouhém plánování ale nebude nasazení nových cedulí zrovna závratné – silničáři je postaví jen na čtyřech místech.

Velké žluté tabule STOP – PROTISMĚR mají stát na nejrizikovější dálničních úsecích. Měly by zabránit smrtícím omylům. Do opačného směru se na českých dálnicích ročně dostane zhruba 300 aut. A následky bývají tragické, jak ukázaly například hrozivé okamžiky, které se krátce po sobě odehrály v polovině února:

 

 

Ministerstvo dopravy po půlroční přípravě konečně vydalo povolení k rozmístění prvních značek, na nájezdech se objeví v pátek. Jenže jich zatím nebude mnoho. Vybrány jsou jen čtyři nejrizikovější úseky:

 

- dálnice D1 na exitu 41, sjezd od Prahy

- dálnice D1 na exitu 357, sjezd od Brna

- dálnice D2 na nultém kilometru z centra Brna

- dálnice D6 na exitu 146, sjezd od Karlových Varů

 

Návrhy úseků podle ministerstva vychází z rozborů loňských i letošních nehod, při kterých se řidiči dostali do protisměru a kde bylo možné určit konkrétní nájezd, kterým řidič do protisměru vjel.

 

Ministerstvo dopravy ve spolupráci s BESIPem, ŘSD, dopravní policií a ministerstvem vnitra plánuje osadit značky i na další problematické úseky. “Po schválení umístění značek už nic nebrání v jejich instalaci. Osazení prvních tabulí začne okamžitě. Nejprve se značky objeví v lokalitách, které byly policií označeny jako nejrizikovější. Následně bude policie pokračovat ve výběru dalších míst, kde má umístění nové varovné tabule největší význam. Očekávám, že policie vybere další místa pro značky co nejdříve, abychom společně zvýšili bezpečnost řidičů,“ říká ministr dopravy Dan Ťok.

 

 

S podobnými dopravním značením se mohou řidiči setkat na dálnicích i v sousedních státech, konkrétně v Rakousku a na Slovensku, dále i v Chorvatsku a Slovinsku.

 

Značka STOP – PROTISMĚR má být jen jedním z opatření, které ŘSD v souvislosti s jízdou v protisměru na dálnici připravuje. Řidičům má pomáhat také nový systém vodorovného dopravního značení.

 

Má zvýraznit to, že řidič vjíždí nebo se dostává do protisměru v nájezdu na dálnici, což je jedna z nejnebezpečnějších situací, která se může na dálnici stát. A právě dálniční nájezdy jsou nejrizikovějším místem.

TN.cz