české silnice

Zlozvyky českých řidičů: Neumíme správně zip ani dávat blinkr!

Téma:

Čeští řidiči mají stále problém s některými pravidly silničního provozu. Až polovina všech řidičů neumí správně dávat blinkr. Na dálnicích zase často nedbáme jízdy v pravém jízdním pruhu.

Každodenní obraz českých dálnic - naprosto prázdný pravý pruh.Přitom řidičům zákon nařizuje se na víceproudé silnici mimo obec držet zásadně vpravo.

 

"Jednak zpomalujeme dopravu, jednak můžou vznikat nějaké nebezpečné situace." tvrdí mluvčí Ústředního automotoklubu a dopravní expert Igor Sirota.

 

 

Stejné pravidlo platí i pro prostřední pruh. Jízda uprostřed je ale pro mnoho šoférů pohodlnější. "Pokud řidič jede bezdůvodně v jiném pruhu než v pravém, policisté mu mohou udělit pokutu až do výše dvou tisíc korun," upozorňuje policejní mluvčí Michaela Richterová.

 

Přitom za podjetí auta na dálnici zprava můžete dostat zákaz řízení i na jeden rok. Mezi nejčastější prohřešky řidičů patří také nedodržování bezpečné vzdálenosti, špatné zipování, vysoká rychlost nebo nepoužívání blinkrů. "Odhaduje se, že nesprávnost používání směrových světel je až 50procentní," doplnil Sirota.

 

 

V tomto období také mnoho řidičů vyjíždí bez očištění vozidla od sněhu. Za to jim hrozí pokuta až dva a půl tisíce korun. Taková jízda je ale především velmi nebezpečná.

Jan Mareš/mj TN.cz