Publikováno 16. 5. 2018
Tohle není vtip

Živé pneumatiky? Jsou plné mechu a umí čistit vzduch

Goodyear Oxygene
Zdroj: Goodyear

Autoprůmysl směřuje k zelenější budoucnosti. A, jak ukazuje tenhle koncept, netýká se to jen motorů. Společnost Goodyear představila pneumatiky Oxygene , které dokáží lapat CO2 a čistit tak vzduch.

Ne, není to vtip. Tyhle ekologické pneumatiky jsou plněné opravdovým mechem, který z okolí nasává částečky oxidu uhličitého a taky vlhkost. Touhle směskou se pak mech živí.

 

 

Běhoun pneumatiky, který přichází do kontaktu s vozovkou, tvoří mřížka, kterou se vlhkost a vzduch dovnitř dostává. Boční část je průhledná, aby se do kola dostalo i světlo.

 

 

A o další se postará fotosyntéza - oxid uhličitý se změní na kyslík, který pak zelené pneumatiky posílají do okolí. “Do roku 2050 budou žít více než dvě třetiny obyvatel Země ve městech, proto je nutné, aby se objevovala chytrá řešení, která pomohou vést jejich obyvatelům lepší životy,” vysvětluje Goodyear svůj koncept.“Pokud by se jednalo o město velikosti Paříže, mohou pneumatiky za rok pohltit asi 4000 tun oxidu uhličitého a vyrobit 3000 tun kyslíku,“ dodává gumárenský gigant.

 

 

Pneumatiky jsou vyráběné z recyklovaných gum pomocí 3D tisku a jsou odolné proti propíchnutí. Světelný pásek po obvodu může fungovat jako směrové nebo brzdové světlo. Kola se mohou připojit na internet věcí a komunikovat tak s technologií pro autonomní provoz.

 

Goodyear Oxygene
Zdroj: Goodyear

 

Koncept Oxygene představil výrobce pneu poprvé v březnu na ženevském autosalonu, teď se bude technologie testovat v praxi.

TN.cz