Hledej
Rozchod automobilek

Zemětřesení ve výrobě malých aut v Kolíně. PSA v Česku končí!

Malý Citroën C1
Zdroj: Profimedia

Společný podnik japonské Toyoty a francouzské PSA Group v Česku skončí. Automobilky se rozhodly, že do roku 2021 ukončí společnou výrobu malých aut. Toyota pak v rámci dohody koupí podíl PSA v jejich společném závodě Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) v Kolíně. Bez uvedení zdroje to napsal francouzský list Les Echos.

Francouzská PSA v Česku skončí, tvrdí renomovaný ekonomický deník. Odchod PSA ze závodu v Kolíně podle dává smysl, protože PSA ke značkám Peugeot a Citroën nedávno přikoupila Opel, jehož továrny nejedou na plnou kapacitu.

 

Mluvčí PSA v reakci na zprávu sdělil, že původní dohoda o společném podniku v Kolíně, podepsaná v lednu 2002, zahrnuje klauzuli, která umožňuje každému z partnerů přehodnotit své postavení v daném okamžiku. "Jsme v tomto procesu hodnocení. Nic se nerozhodlo," sdělil mluvčí písemně agentuře Reuters.
Podle francouzského listu chtějí automobilky naopak rozšířit spolupráci ve výrobě lehkých užitkových vozidel ve Francii a ve Španělsku.

 

 

České zastoupení Toyoty rozchod nepopírá, nicméně ho oficiálně nekomentuje. Vše je zatím otázkou jednání mezi automobilkami. Každopádně výrobu chce v Kolíně zachovat. Bude pravděpodobně potřebovat závod v Kolíně více než PSA i kvůli brexitu, dodává Les Echos.

 

TPCA vyrábí malé vozy značky Peugeot, Citroën a Toyota. Kapacita závodu je 330.000 aut ročně, což je strop, kterého závod dosáhl v roce 2009. Letos má vyrobit přes 200.000 aut. Ve společnosti pracuje zhruba 2700 lidí a firma je jedním z největších exportérů v České republice a zároveň největším zaměstnavatelem v kolínském regionu. 

TN.cz / ČTK TN.cz