Necky i limuzíny

Zeman dostal k narozeninám Superb. Jaké káry vozily jeho předchůdce?

Téma:

Modernizovaná Škoda Superb je novým přírůstkem do prezidentské garáže. Miloš Zeman si nový služební vůz převzal v Lánech v den svých 75. narozenin. V jakých autech se vozili předchozí čeští a českoslovenští prezidenti?

Miloš Zeman je věrný české značce. Škoda Superb druhé generace ho začala vozit krátce po jeho nástupu do funkce v roce 2013, brzy ji vystřídala modernizované verze. V červnu 2015 se pak Zeman stal vůbec prvním uživatelem trojkového Superbu. Vlajkovou loď mladoboleslavské automobilky v černé perleťové barvě a v nejvyšším stupni výbavy Laurin & Klement poháněl benzinový přeplňovaný motor 2.0 TSI s výkonem 206 kW v kombinaci s převodovkou DSG a pohonem všech kol. V prezidentské výbavě jsou navíc i držáky na standartu, majáčky a vysílačka.

 

 

Od loňska je v hradních garážích také SUV Škoda Kodiaq, u kterého si prezident pochvaluje hlavně snazší nastupování. Na oficiální akce ale přece jen hlava státu potřebuje limuzínu. Třetí generace Superbu nedávno prošla modernizací a nejnovější verze tak nesmí v prezidentských službách chybět.

 

Škoda Auto Superb do služeb Hradu zapůjčuje, po roce ho vždy vymění za nový. Takže ten současný je už osmý v pořadí, který bude Zeman využívat. Samozřejmostí je nejvyšší výbava Laurin & Klement, pod kapotou je nejsilnější současný benzínový motor 2,0 TSI s výkonem 200 kW. Cena auta se pohybuje kolem 1,3 milionu korun. Na přání ochranné služby byla nová prezidentská limuzína dovybavena skrytým výstražným zařízením s majákem, kamerovým systémem a vysílačkou.

 

 

Během více než sta let se na Pražském hradě vystřídala pěkná řádka prezidentských vozů včetně mercedesů a BMW či ruských ZILů a GAZů. Prohlédněte si je na následujících stránkách:

1
2 3 4
Související témata:
TN.cz