Hledej
Konec českých šoférů?

Zákaz předjíždění pro kamiony: Šikana řidičů, tvrdí podnikatelé

Sníh na dálnici
Zdroj: Profimedia

Plošný zákaz jízdy kamionů v levém pruhu, o kterém jednají poslanci a vláda, způsobí jen další problémy na českých dálnicích. Tvrdí to Hospodářská komory ČR, která zastupuje české podnikatele. Výsledkem podle ní bude jen úbytek českých profesionálních řidičů a kšefty tuzemským dopravcům přeberou firmy z východu.

"Zahnání kamionů do jednoho proudu bez možnosti předjetí pomalejšího naloženého vozidla způsobí jen další stres těmto řidičům a i pro řidiče pomalejších osobních vozidel nebo skútrů bude těžké a nebezpečné se zařazovat do souvislých dlouhých kolon kvůli odbočení nebo pro svou pomalejší jízdu," uvedla Hospodářská komora.

 

Podle podnikatelů navíc plošný zákaz prohloubí kritický nedostatek profesionálních řidičů v Česku, protože šoféři jej budou chápat jako šikanu. To povede k dalšímu úbytku profesionálních řidičů, a tím i k celkovému poklesu tuzemské nákladní dopravy, tvrdí komora. Podnikatelé varují, že klesne tuzemská nákladní doprava, kterou nahradí dopravci z východu. V Česku podle komory aktuálně chybí přes 20.000 šoférů.

 

 

Zákaz by podle novely skupiny poslanců ANO, KSČM a ČSSD platil v pracovní dny od 06:00 do 22:00. Návrh ve Sněmovně prošel připomínkovým řízením a ministerstvo dopravy ho podpořilo.

 

Restrikce by se podle předlohy vztahovala na řidiče nákladních automobilů nad 3,5 tuny a jízdních souprav delších než sedm metrů. Podle předkladatelů by se na dálnicích zvýšila plynulost a bezpečnost provozu.

 

Podnikatelé ale navrhují, aby byl na kritických úsecích, zvláště na D1 v oblasti Vysočiny, zaveden spíš speciální režim zimní údržby. Zákaz předjíždění pro kamiony by měl být vynucován jen v určitých úsecích pomocí dočasných dopravních značek.

 

 

To umožňují současné zákony, kamiony mají zakázán také vjezd do třetího jízdního pruhu a řidiči nesmí předjíždět v případě, že jejich vůz nedosahuje potřebné rychlosti.

 

O správnosti plošného zákazu není přesvědčeno ani ministerstvo vnitra, mohl by podle něj způsobit zpomalení v pravém pruhu. Vnitro však zaujalo k novele neutrální postoj s tím, že rozhodující je postoj ministerstva dopravy, které návrh uvítalo.

 

Předlohu skupiny poslanců posoudí před projednáváním v zákonodárných sborech vláda. Předkladatelé navrhli, aby ji Sněmovna schválila zrychleně už v prvním čtení a byla účinná hned po případném přijetí, tedy vyhlášením ve sbírce zákonů.

 

Anketa

Pomohl by zákaz jízdy kamionů v levém pruhu?

Hlasovalo 1735 lidí.

TN.cz / ČTK