10 otázek

Začínají platit dálniční známky na příští rok. Kolik za ně dáme?

Dálniční známky na rok 2019
Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Od soboty 1. prosince začínají platit dálniční kupony pro příští rok. Prodávají na poštách, u čerpacích stanic, na hraničních přechodech nebo v pobočkách autoklubu. Letošní roční dálniční známka bude platit do konce ledna příštího roku.

Od kdy do kdy platí?

Celoroční dálniční známka vlastně platí 14 měsíců - od 1. prosince předcházejícího roku až do 31.1. roku nadcházejícího. Její vylepení je povinné od začátku února. Roční dálniční známka pro rok 2019 tedy platí od 1. prosince 2018 do 31. ledna 2020.

 

 

Kam ji umístit?

Místa, kam známku vylepit, máte vyznačená na jejím papírovém podkladu. V Česku se známka nalepuje do pravého dolního roku čelního skla tak, aby co nejméně omezila výhled, ale zároveň byla dobře viditelná. Kontrolní ústřižek si uchovejte, při případné kontrole ho bude chtít policie určitě předložit společně s dalšími doklady. Nezapomeňte vyplnit na obě části SPZ vozu.

 

Jak bude vypadat?

Roční známka je kulatá – pro rok 2019 bude mít modrou barvu. Čtvercové měsíční známky budou zelené a desetidenní trojúhelníkové červené. Všechny mají ochranu před paděláním.

 

Jak ji nalepit?

Jestli nechcete za rok zase známku pracně sundávat, můžete použít osvědčený trik - po zapsání SPZ a sundání ochranné folie si známku lehce nalepte třeba na džíny nebo na bavlněné tričko. Chloupky a jemný prach přilnou na vrstvu lepidla, známka pořád lepí, ale půjde lépe dolu. Práci vám to ušetří hlavně pokud používáte krátkodobé známky, ať už u nás nebo v zahraničí.

 

A jak sundat tu starou?

Starou známku musíte z čelního okna odstranit, neměli byste známky lepit nad sebe - brání to ve výhledu a za to můžete dostat pokutu. Známka je udělaná tak, aby nešla jednoduše odlepit, kromě silného lepidla je i perforovaná, aby se roztrhala. Když se o to pokusíte v mrazech většinou to skončí neúspěchem. Selhávají i pokusy použít umělohmotnou škrabku na led. Nejlépe to jde žiletkou, škrabkou na sklokeramickou desku, nebo je to na přímo přípravek. Známku zkuste předem nahřát. Zbytky lepidla pak dostanete dolů technickým benzínem. Ten zároveň povrch i odmastí, což se hodí pro nalepení nové známky.

 

Kolik stojí?

Ceny známek jsou stejné jako letos. Motoristé zaplatí 1500 korun za roční, 440 korun za měsíční a 310 korun za desetidenní. Vyplývá to z informací ministerstva dopravy. Loni stát z prodeje známek získal přes pět miliard korun a s výnosem 5,1 miliardy Kč počítá rozpočet fondu dopravy i pro rok 2019.

 

 

Musím mít známku?

Dálniční známku musí mít každé auto s hmotností do 3500 kg, když vyrážíte třeba s přívěsem. Těžší auta už musí platit přes systém elektronického mýta. Motorky známku mít nemusí.


Kdo ji mít nemusí?

Většina vozidel státní správy, armády a složek integrovaného záchranného systému, vozidla přepravující zdravotně a tělesně postižené, vozidla členů diplomatické mise. Ti všichni jsou od placení osvobozeni, musí ale splnit určité podmínky na označení. Výjimečně můžou na placený úsek dálnice bez známky i ostatní auta, například pokud tudy vede vyznačená objížďka uzavřené silnice nižší třídy.


Jaká hrozí pokuta?

Za jízdu po placené dálnici bez známky nebo s neplatnou známkou hrozí bloková pokuta do 5000 korun, ve správním řízení dokonce až 100 000 korun. Známku smí kontrolovat Policie ČR a Celní správa.

 

Kdy se zbavíme papírových kupónů?

Stát v budoucnu plánuje nahradit papírové kupony elektronickými. Fungování elektronických známek by mělo být spuštěno od roku 2021 a státu by mělo ušetřit přes 100 milionů ročně.

 

 

Za dálnice se v Česku prostřednictvím časových kuponů platí od roku 1995, elektronické mýtné pro kamiony bylo spuštěno v roce 2007. Současných 1500 korun za rok platí motoristé od roku 2012.
 

TN.cz / ČTK