auto jako investice

10 zapomenutých aut, na kterých rozhodně neproděláte

Investiční auta
Zdroj: AuresLab
Téma:

Říká se, že investice do nového auta je ta nejhorší. A něco na tom bude, například hodnota nové Škody Octavia klesne po roce od prodeje až o třetinu.

Ale v určitém bodě se může pokles ceny zastavit a dokonce se zase změnit v růst. A to u některých aut dost výrazný. Je však potřeba jít do historie.

 

Ta přitom nemusí být ani příliš vzdálená, takzvané youngtimery mohou nabývat na hodnotě i v řádech desítek procent ročně. A mnohdy to jsou auta, která pohledem laika už žádnou cenu nemají. Auta ze zemí bývalého Východního bloku, kterých tu dřív byly plné silnice.

 

 

Například slušně zachovalá Škoda 120 se před 5 lety prodávala za 30 tisíc korun, dnes za ni majitel dostane 80 tisíc a víc.

 

Podívejte se na přehled TOP 10 vozů, které už na hodnotě určitě klesat nebudou, spíše přesně naopak. Výběr pomáhal sestavit Stanislav Gálik, ředitel inovačního centra AuresLab v AAA Auto.

  

 

Polski Fiat 126p

Výroba: 1973–2000
Provedení: hatchback
Pořizovací cena: od 70 tisíc Kč
Odhadovaná tržní cena za 5 let: 120–150 tisíc Kč

 

Mini Morris Východního bloku i přes svou velikost mnohdy sloužil jako klasické rodinné auto. Jeho popularitu dokládá i fakt, že se v Polsku vyráběl až do roku 2000. Kdo od “Malucha“ očekává zhodnocení, měl by se dívat po zachovalých kouscích z 80. let.

 

Ukončení výroby před „pouhými“ osmnácti lety znamená, že novějších verzí je na trhu stále dostatek, ale charakter vozu a jeho popularita jej předurčuje k tomu, aby se stal klasikou a jeho cena nadále stoupala.

 

 

1
2 3 4 5 6 7 8 9 10
Související témata:
TN.cz