Diesely na poslední cestě

Volkswagen čistí hřbitovy. Posílá do šrotu přes 100 tisíc funkčních aut!

Pohřebiště vozů koncernu VW v kalifornské poušti
Zdroj: Profimedia
Pohřebiště vozů koncernu VW v kalifornské poušti na snímku z května 2018.
Téma:

Koncern Volkswagen se zbavuje stovek tisíc aut “zaparkovaných” na obřích odstavných plochách v USA. Jde o naftová auta, která odkoupil od podvedených zákazníků po emisní aféře Dieselgate. Velká část jich míří rovnou do šrotu!

Obrovské plochy v kalifornské poušti, u jaderné elektrárny jihozápadně od Seattlu, v přístavu Baltimore i v areálu bývalého detroitského fotbalového stadionu Silverdome. Po aféře Dieselgate je zaplnily vozy koncernu Volkswagen.

 

Automobilka po emisním skandálu musela v roce 2016 odkoupit od amerických majitelů téměř 400 tisíc vozů. Nevěděla, co s nimi, a tak je zaparkovala, kde se dalo. Pronajala si plochy na 37 místech napříč Spojenými státy.

 

Podle zjištění německého ekonomického magazínu Wirtschafts Woche auta z těchto pohřebišť v posledních měsících postupně mizí. Dokazuje to i srovnání satelitních snímků, mnohé plochy jsou prázdné, jinde nekonečně řady zaparkovaných aut značně prořídly.

 

 

Podle německého magazínu se 261 tisíc aut dostane zpět na trh. Softwarové úpravy umožnily Volkswagenu, aby je prodal jako ojetá. Spolupracuje například s aukčními domy, které je nabízejí prodejcům.

 

 

Přes 102 tisíc aut ale čeká neúprosný osud. Jsou naprosto funkční, jenomže jejich úprava není možná nebo se nevyplatí. Jde nejčastěji o “audiny” a VW Jetta, Golf či Passat s naftovými motory 2,0 TDI a 3,0 TDI. Americké úřady nepovolí jejich vývoz ani prodej na náhradní díly. A tak putují do šrotu. Pořád navíc zbývá přes 40 tisíc vozů, o kterých Volkswagen ještě nerozhodl. I ty možná skončí smutně.

Související témata:
TN.cz