Aktualizováno 13.6. 2018 23:11
Na vlastní nebezpečí

VIDEO: Válka na vlastní kůži. Takhle se jezdí demoliční derby

Místo nárazníku přivařený radiátor, všemožné výztuže a výhrůžné nápisy. Tak nějak vypadají káry připravené do boje. Vyzkoušeli jsme, co obnáší takové demoliční derby. Je to masakr, adrenalin a taky nekonečná zábava za volantem. Podívejte se sami.

Cíl je jasný: zničit soupeře a sám co nejdéle vydržet v aréně. Jsou to vlastně gladiátorské zápasy na kolech. A podle toho to taky vypadá.

 

V první řadě je potřeba mít pořádnou výstroj. Ostré hroty nejsou povoleny, jinak se fantazii meze nekladou. A tak si "bojovníci" svá vozítka řádně obrní a vyzdobí.

 

Každý závodník se demolition derby účastní na vlastní nebezpečí. Musí vlastnit platný řidičský průkaz a auto, o které se nebojí. Pak stačí nasadit přilbu, rukavice a vyrazit na souboj. Jen narážení do dveří ostatních řidičů je přísně zakázáno. Ale trestá se třeba i opakované ujíždění před srážkami.

 

Demolition derby
Auta musí mít tříbodové bezpečnostní pásy, odstraněná nebo přelepená skla a výrazně označené dveře řidiče.

 

Adam si tuhle zvláštní adrenalinovou jízdu vyzkoušel na letišti ve Všerubech u Plzně. Byl u tréninku před ostrou bitvou, která tam vypukne teď o víkendu 16. - 17. 6. v rámci DEMOLITION DERBY 2018.

 

Už před startem byl dost zpocený. A během jízd se to rozhodně moc nezlepšilo. “Musím přiznat, že to bylo občas dost nebezpečný, netušil jsem, co od těch nárazů mám čekat. Jenže člověk se u toho nesmí bát. Auta vypadají všelijak, ale vydrží toho docela dost a v aréně se nejezdí moc rychle,“ popisuje Adam. “Jakmile ze mě spadla prvotní nervozita a odhodil jsem zábrany, užil jsem si skvělou zábavu,“ dodává s nadšením.

 

 

Zábavu a adrenalin si může o víkendu ve Všerubech užít každý, kdo na demolition derby dorazí. Organizátoři slibují dva dny plné ostrých soubojů v aréně, ale i doprovodný program – muziku, atrakce a program pro děti, půjčovnu čtyřkolek i možnost vyzkoušet si jízdu v off-roadech.

 

Demolition derby
Odstraňují se i světlomety, výfuk a nárazníky. Zato se používají jiné výztuže – kolejnice, radiátory, lešení… Zpevňování karoserie betonem je zakázáno.

 

V demoličním turnaji postupuje vždy závodník, jehož kára vydrží nejdéle pojízdná. I ostatní ale dostanou šanci svá auta opravit a vyjet znovu do barážových jízd. Zlaté české ručičky tak budou určitě v akci.

 

Jezdce motivuje odměna pro vítěze v hodnotě 50.000 korun. Poražené může utěšit alepoň to, že se jim organizátor postará o ekologickou likvidaci vraku.

TN.cz