Osobní dron

VIDEO: Budoucnost je tu! Tohle létající vozítko může řídit každý

BlackFly společnosti Opener
Zdroj: Profimedia
Téma:

Americký startup Opener představil v Kalifornii nové létající "vozítko", k jehož používání nebude potřeba pilotní licence. Stát má jako klasický sporťák.

Létající stroj pro jednoho pasažéra by měl být podle portálu BBC schopen na jedno nabití uletět vzdálenost 40 kilometrů s rychlostí kolem 100 km/h.

 

 

Společnost Opener uvedla, že by v budoucnu měl BlackFly stát přibližně stejně jako klasické sportovní auto. Prototyp BlackFly má za sebou už přes 1400 letů a skoro 20 tisíc nalétaných kilometrů. Testy proběhly v Kanadě, kde úřady lety povolily.

 

"Budoucnost letectví začíná," vzkázal šéf Openeru Alan Eustace, který byl dřív výkonným ředitelem společnosti Google. Do projektu investoval i spoluzakladatel Google Larry Page. Miliardář má svoje peníze i v dalším projektu "létajícího auta" firmy Kitty Hawk, která nedávno zveřejnila záběry z testování u Las Vegas.

 

 

BlackFly je něco jako obří dron určený pro jednoho pasažéra. Toho do vzduchu vynese osm motorů přidělaných na dvou křídlech. Nejlépe se podle ředitele společnosti startuje z travnatého povrchu.

 

BlackFly umožňuje pilotovi vozidlo řídit pomocí joysticku, existuje ale i zcela autonomní režim letu "Return-to-Home".

 

K létání nebude potřeba speciální pilotní licence. Opener ale chce budoucí majitele BlackFly školit, aby stroj dokonale znali a mohli také absolvovat písemnou zkoušku soukromého pilota. Až pak si budou moci létající vozítko pořídit.

 

Firma by chtěla BlackFly uvést na trh během příštího roku.
 

Související témata:
klma TN.cz