Index spolehlivosti

VELKÝ PŘEHLED: Nejspolehlivější auta a největší propadáky podle ADAC

Porucha motoru
Zdroj: Profimedia
Téma:

Potřebujete poradit při výběru ojetého vozu? Podívejte se na aktuální index spolehlivosti, který pravidelně vydává německý automotoklub ADAC. Podívejte se, jak dopadlo hodnocení vozů v jednotlivých třídách vyrobených od roku 2010 do 2017. Které modely jsou nejspolehlivější a které naopak úplně propadly?

Německý automotoklub ADAC zveřejnil velký přehled spolehlivosti pro rok 2020. Je v něm zahrnuto 113 modelů aut 25 značek vyrobených od roku 2010.

 

ADAC spolehlivost posuzuje podle počtu výjezdů asistenčních služeb, takzvaných žlutých andělů, a také podle počtu a závažnosti závad, které museli žlutí andělé u jednotlivých vozů řešit. Celkově se do letošního indexu promítlo vyhodnocení více než 3,7 milionu výjezdů z roku 2019.

 

"Pro 113 modelů automobilů 25 značek tak máme dispozici dostatek údajů, které poskytují objektivní obrázek o jejich spolehlivosti," uvádí ADAC.

 

 

Dobrou zprávou je, že totálních propadáků je "jen" 18. To jsou auta, která ADAC považuje za naprosto nespolehlivá.

 

Špatnou zprávou pak je, že ani špičkových modelů není moc. Podle ADAC dosáhlo hodnocení "mimořádně spolehlivý" jen 37 modelů.

 

"Na většinu modelů vozidel je třeba pohlížet odlišně v závislosti na roce výroby a kolísajícím výsledkům v průběhu analyzovaných osmi let jejich provozu," dodává ADAC.

 

Celkově je u novějších aut více problémů s elektronikou nebo klimatizací, rok od roku přibývají i případy selhání baterií. Naopak technologie motorů a vstřikovacích systémů se v posledních letech výrazně zlepšila, chlazení je výkonnější a také výfukové a palivové systémy jsou dnes odolnější. Počet závad spojených s karoserií, podvozkem, řízením a brzdami se během let téměř nemění.

 

Na dalších stránkách si prohlédněte podrobné výsledky v jednotlivých kategoriích od nejmenších aut až po vyšší střední třídu od tří do 10 let stáří:

1
2 3 4 5 6 7
Související témata:
TN.cz