Platná opatření

PŘEHLED: Pravidla pro cesty autem do okolních zemí či do Chorvatska

Policisté a vojáci dohlíží na hraniční přechody
Zdroj: TV Nova
Téma:

Cesta do Chorvatska

 

Potřebné doklady

 

Při cestě do Chorvatska mohou občané České republiky použít jako cestovní doklad občanský průkaz nebo cestovní pas.  Děti mladší 15 let musí mít cestovní pas, protože podle nařízení EU z roku 2012 musí mít každá osoba, která překračuje hranice, svůj vlastní cestovní doklad.

 

Doklady potřebné pro přejezd přes Rakousko, Maďarsko, Slovinsko: Občanský průkaz nebo cestovní pas.

 

Od 14. května chorvatské ministerstvo vnitra potvrdilo, že bude vstup občanům EU na území Chorvatska umožněn po předložení potvrzení o rezervaci ubytování v ubytovacím zařízení v zemi.

 

Pro přejezd (Rakouskem, Slovinskem, Maďarskem) jsou nutné dálniční známky (lze zakoupit na centrále ÚAMK) a do Chorvatska lze zapůjčit mýtnou krabičku, která zlevní a zrychlí průjezd po chorvatských dálnicích (lze zapůjčit v centrále Autoturistu v Praze 4).

 

Specifika daná současným stavem

 

Všichni přijíždějící občané cizích států mají být při překročení hranice evidováni s uvedením adresy, kde budou ubytováni, včetně kontaktního telefonního čísla a doby pobytu, resp. data plánovaného vycestování z Chorvatska. Během pobytu v Chorvatsku musí turista dodržovat pravidla stanovená chorvatským ústavem veřejného zdraví, což zahrnuje především:

 

- omezení kontaktů s jinými osobami na nutné minimum a minimalizovat riziko přenosu viru,

- během 14 dní od vstupu na území Chorvatska si v ranních hodinách musí každý měřit teplotu, a je-li tato vyšší než 37,2 stupně Celsia nebo pokud se osoba bude cítit nemocná či pozorovat symptomy nemoci, musí telefonicky kontaktovat svého místního praktického lékaře a pokud jej nemá, pak místně příslušného epidemiologa.

 Od 11. května se začala v Chorvatsku obnovovat meziměstská veřejná hromadná doprava (letecké, autobusové i vlakové) a zintenzivní se i městská hromadná doprava. Dále bude zrušeno omezení pohybu mimo kraj/župu bydliště (zrušen tak bude systém elektronických povolenek, bez nichž nebylo možné mezi kraji cestovat). 


 

Od 11. května byla spuštěna třetí vlna uvolňování opatření, což znamená:- povolení shromažďování na veřejnosti do počtu čtyřiceti osob (dosud bylo omezení do pěti lidí),


- otevření nákupních center,


- obnovení provozu pohostinských zařízení (proti původním předpokladům bude povolena obsluha nejen venkovních zahrádek, ale i vnitřních prostor), otevření národních parků a chráněných krajinných oblastí,


- povolení organizace venkovních sportovních tréninků,
- obnovení provozu fitness center,


- obnovení standardní výuky na prvním stupni základních škol.

- od 18. května také obnovení činnosti kin, divadel, konání koncertů a uměleckých manifestací a fungování veřejných bazénů.

 

Čeští turisté mohou při cestě do Chorvatska projet Rakouskem bez testů na Covid, jestliže během průjezdu nedojde k zastavení, a totéž platí i pro rakousko-slovinskou hranici. Bude třeba předložit rezervaci ubytování v Chorvatsku.

 

Slovinsko na své území vpouští jen lidi, kteří mají umožněný vstup do některého dalšího státu (doba pobytu na Slovinsku je pak maximálně 24 h).

 

Aktuálně otevřené hraniční přechody mezi Slovinskem a Rakouskem:

Gornja Radgona – Bad Radkersburg,

Holmec – Grablach,

Karavanke – Karawankentunnel,

Vič – Lavamund,

Ljubelj – Loibltunnel,

Trate – Mureck,

Radlje – Radlpass,

Svečina ‒ Berghausen,

Gederovci – Sicheldorf,

Šentilj (avtocesta) – Spielfeld (Autobahn),

Šentilj (magistrala) – Spielfeld (Bundesstrasse),

Korensko sedlo – Wurzenpass.

 

V případě vstupu do Rakouska a průjezdu této země se doporučuje mít u sebe již vyplněné formuláře (Prohlášení o vstupu a průjezdu).

 

Otevřené hraniční přechody do Rakouska

 

Přechody v provozu 24 hodin denně:

Dolní Dvořiště – Wullowitz

České Velenice – Gmünd-Böhmzeil

Nová Bystřice – Grametten

Hatě – Kleinhaugsdorf

Mikulov – Drasenhofen

 

Přechody v provozu od 5:00 do 23:00:

Vratěnín – Oberthürnau 

Hevlín – Laa an der Thaya

Valtice – Schrattenberg

 

!!! Přes Maďarsko zatím na dovolenou nelze projíždět. Lze očekávat, že situace se bude postupně rozvolňovat, ministerstvo zahraničí ČR o tom s Maďarskem jedná.

1
2
3 4 5 6
Související témata:
TN.cz