Novela zákona

Velké změny na silnicích! 7 novinek, které mají platit od října

Hustý provoz - 1
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Větší pravomoc obcí při odstraňování autovraků, změny v povinné výbavě, výhody pro majitele ekologických aut nebo úpravy týkající se technických kontrol. To jsou změny obsažené v novele zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou dnes schválil Senát. Pravidla ještě dostane k podpisu prezident, platit mají od letošního října.

Odstavená vozidla

 

Změnit se mají i pravidla, která zjednoduší odstraňování dlouhodobě odstavených vozidel z ulic. Obce dostanou pravomoc vniknout do takových aut, aby pomocí identifikačního čísla zjistily jejich majitele.

 

Někteří senátoři to považují za nedostatečné opatření, které umožní odstranit z ulic jen desetinu vraků. Podle ministerstva dopravy by další zjednodušení měla přinést příští novela. V úvahách je možnost odstranit z veřejných parkovišť vozy bez zaplaceného povinného ručení.

 

Povinná výbava

 

Norma omezuje také okruh předmětů povinné výbavy vozidla s tím, že podrobnosti a umístění stanoví vyhláška. Do povinné výbavy mohou podobně jako dosud patřit náhradní elektrické pojistky, žárovky, rezervní kolo a příslušenství nutné k jeho výměně, lékárnička, přenosný výstražný trojúhelník nebo hasicí přístroj.

 

Více o změnách v povinné výbavě zde:

 

Výhody pro elektromobily

 

Další změnu novela přinese majitelům aut na elektrický nebo vodíkový pohon. Během příštího roku by mohli získat zvláštní registrační značky označené písmeny EL, a tím i některé výhody. Podle některých úvah by takto označená vozidla mohla využívat vyhrazené jízdní pruhy a mít snazší vjezd do center měst.

 

Elektromobil už nabízí každá významnější značka a v příštím roce s ním má přijít domácí Škoda Auto. Letos se v ČR prodalo 225 elektromobilů.

 

STK a servisy

 

Vládní předloha ale nejvíce řeší fungování stanic technické kontroly a měření emisí. V případě stanic technické kontroly novela ruší zákaz jejich propojení s autoservisy nebo s prodejci vozidel. V souladu s unijní úpravou stanoví, že kontrolní technici u technických i emisních kontrol nebudou moci být odměňováni způsobem, který by je motivoval ke zkreslování výsledků prohlídek.

 

 

Možnost propojení stanic technické kontroly se servisy přinese podle zástupců ministerstva dopravy motoristům výhody. Pokud se při technické kontrole zjistí na automobilu závada, řidič tam bude moci vozidlo nechat k opravě.


Informace o prošlé "technické"

 

Vlastníci vozidel, kteří mají zřízenu datovou schránku, budou podle novely s dvouměsíčním předstihem informování o nutnosti technické prohlídky. Úprava má předejít situacím, kdy se o propadlé technické způsobilosti vozu řidiči dozví až při policejní kontrole. Vzhledem k tomu, že datové schránky rozhodně nemá každý, výhodu to přinese hlavně firmám a některým podnikatelům.

 

Konec stáčení tachometrů?

 

Novela také ztěžuje stáčení počtu ujetých kilometrů, zakazuje měnit záznamy na počítadle ujeté vzdálenosti. Pokud ale bude nutné vyměnit tachometr, automechanik o tom bude muset vystavit protokol, který pak provozovatel auta předá při první následné evidenční kontrole. Za porušení zákazu změny počtu ujetých kilometrů bude hrozit jednotlivcům i firmám až půlmilionová pokuta.

 

 

Záchranářská ulička a nové majáky

 

Další změna se týká pravidel pro takzvanou záchranářskou uličku. Ty se sjednotí s okolními evropskými zeměmi. Podívejte se jak:

TN.cz / ČTK