Publikováno 26. 7. 2018
Budoucnost dopravy

U nás bychom asi dojezdili. Auta mají sama hodnotit kvalitu silnic

Toyota Yaris
Zdroj: Toyota
Ilustrační snímek

Toyota testuje technologii, která dá autům možnost kontrolovat kvalitu silnic. Cílem je vyvinout systém, který využije propojená vozidla a zlepší práci místních samospráv.

Kdyby tohle fungovalo u nás, silničáři by se nezastavili. Auta mají sama vyhodnotit stav silnic a předat údaje samosprávám, které v případě zjištěných závad zajistí nápravu.

 

Ale cestáři v Česku se zatím bát nemusí. Auta je tu nikam nepoženou, opravovat a udržovat se bude pěkně postaru, řidiči se dál budou rozčilovat nad děravými vozovkami nebo kroutit hlavou nad prazvláštní koordinací oprav. V zimě nás tradičně čeká nadávání nad neposypanými cestami.

 

 

Technologie se bude testovat v Japonsku. Konkrétně v Toyota City, kde sídlí hlavní závod stejnojmenné automobilky. Společnost Toyota Motor Corporation a město Toyota City zahájí 1. srpna první ověřovací zkoušky.

 

Systém bude sbírat palubní data z propojených vozidel a podle chování aut vypočítá index zhoršování kvality vozovek. Během první fáze testování bude Toyota vyhodnocovat, zda získané údaje odpovídají skutečnému stavu silnic v regionu.

 

Automobilka tak chce přispět ke zlepšení systému údržby a kontroly komunikací v rámci Toyota City.

 

 

Přesné údaje o stavu silnic mají zajistit lepší údržbu a taky přispět k bezpečnosti dopravy. Například při prevenci nehod způsobených špatným stavem vozovky. Využití se nabízí například při zimní údržbě.

 

Systém by měl umět také rychle označit bezpečné evakuační trasy v případě pohromy, například v lokalitách ohrožených zemětřesením. Podobnou technologii postavenou na analýze dat z propojených aut už Toyota v Japonsku nabízí, teď ji chce ještě vylepšit.

TN.cz