Dron na silnice

Toyota chystá létající auto. Dokáže proměnit kola na vrtule

Létající Toyota
Zdroj: Toyota Newsroom
Návrh létající Toyoty.

Toyota si nechala patentovat nový návrh létajícího automobilu – dronu, jehož kola mohou plnit funkci vrtulí. Automobil má mít elektropohon napájený bateriemi nebo palivovými články. Návrh vytvořili inženýři z Toyota Engineering and Manufacturing North America.

Patentovaný vynález létající Toyoty nese dlouhé označení “vůz s dvojím režimem provozu, kola pro vozidla a metoda přechodu z pozemního do vzdušného režimu“.

 

 

Návrh popisuje vozidlo na kolech, které je vybaveno unikátním zavěšením. Kola upevněná na dlouhých vahadlech mohou ve vertikální pozici fungovat klasicky – jako u obyčejného automobilu, anebo v pozici horizontální vystupovat mimo obrys karosérie. V tom případě se z kol vysunou vrtule, jež se otáčejí dostatečně rychle na to, aby vynesly vůz do vzduchu.

 

 

Inženýři vymysleli kolo a vrtule v jednom, poháněné samostatným elektromotorem napájeným baterií, generátorem s plynovou turbínou nebo vodíkovým palivovým článkem. V návrhu se dočteme, že funkci zdroje napájení může vykonávat v podstatě jakékoli zařízení dodávající energii, jež je dostatečně výkonné pro daný účel.

 

 

Toyota bere v úvahu možnost, že se v pozemním režimu bude automobil ovládat změnou otáčkové rychlosti levých nebo pravých kol. Tento systém řízení v současné době využívají stavební stroje nebo tanky.

 

 

Spatří někdy létající Toyota světlo světa? Těžko říci. Zatím si musíme počkat na prototyp, ale od patentu ke konceptu vede ještě velmi dlouhá cesta.

Související témata:
TN.cz