Hledej
Pivo pro cyklisty

Tolerance alkoholu u cyklistů? Vláda nedokázala dát jasné stanovisko

Pozor, cyklisté...
Zdroj: Profimedia

Budou se moci cyklisté prohánět v sedlech s půl promile v krvi, jak to navrhují senátoři? Vláda k jejich nápadu zaujala neutrální stanovisko, i když některá ministerstva jsou proti. Rozhodovat budou poslanci.

Ministerstva dopravy i vnitra jsou proti. Odmítavé je i doporučení Nejvyššího státního zastupitelství. Vláda přesto dnes zavedení mírné tolerance alkoholu u cyklistů nezamítla. Zaujala jen neutrální stanovisko. Informoval o tom tiskový odbor úřadu vlády.

 

Rozhodující slovo bude mít Sněmovna, která řeší obdobný návrh týkající se vodáků. Poslanci by o tom mohli jednat už tento týden.

 


Zavedení mírné tolerance alkoholu u cyklistů navrhl Senát. Novela zákona o silničním provozu počítá s tím, že cyklisté by na cyklostezkách a místních silnicích mohli mít v krvi maximálně 0,5 promile alkoholu. To odpovídá zhruba dvěma decilitrům vína nebo dvěma desetistupňovým pivům. Podobnou toleranci mají například v Německu nebo v Rakousku.

 

Ministerstvo dopravy ale nesouhlasí. Tolerance by podle něj měla negativní dopad na bezpečnost silničního provozu. "Cyklista pod vlivem alkoholu není nebezpečný jen sám sobě, ale představuje velké nebezpečí i pro ostatní účastníky silničního provozu," uvedlo. Cyklisté jsou podle ministerstva po řidičích osobních automobilů druhými nejčastějšími viníky nehod pod vlivem alkoholu a loni "zavinili 15 procent dopravních nehod s alkoholem".

 

 

Ministerstvo dopravy zároveň odmítá i snížení pokuty cyklistovi pod vlivem alkoholu na maximálně 500 korun. "Taková pokuta by neměla preventivní ani represivní funkci a byla by tedy absolutně neúčinná," tvrdí úřad.

 

Ministerstvo vnitra s odkazem na statistiky BESIP uvedlo, že se loni stalo 3790 dopravních nehod cyklistů, přičemž "více než čtvrtina nehod, které zavinili cyklisté, byla pod vlivem alkoholu".

 

 

Lékař a senátor Jaroslav Malý ale uvedl, že navrženou toleranci alkoholu považuje na základě statistik BESIP za bezpečnou, neboť počet nehod zaviněných cyklisty se zvyšuje až od 0,8 promile alkoholu v krvi. Senátoři chtěli novelou mimo jiné umožnit lidem ochutnat víno na cyklostezkách, které vedou vinohrady a v okolí vinných sklepů. Popotahováni policií by podle předkladatelů neměli být ani ti, kdo si dají pivo při vyjížďce na kole po venkově.

TN.cz / ČTK