Srovnání značek

TEST zimních pneumatik. Vlastnostmi na sněhu překvapily ty nejlevnější

Téma:

Brzdná dráha, ovladatelnost v různých podmínkách, odpich i hlučnost. To vše zkoušeli testovací jezdci Autoklubu ČR při porovnávání zimních pneumatik. Podívejte se, jak test dopadl.

Autoklub České republiky podrobil testování zimní pneumatiky šesti výrobců v rozměru 215/55 R17. Zkoušel jejich vlastnosti na suché, mokré a zasněžené vozovce, ideální zimní podmínky poskytlo horské údolí ve švýcarském Ulrichenu na úpatí Alp.

 

Vlastnosti pneumatik se zkoumaly v celkem 15 disciplínách. Zkoušky probíhají jak prostřednictvím záznamové techniky, tak subjektivním hodnocením testovacích jezdců, kteří při testu nevědí, jakou značku pneumatik mají na voze.

 

Podrobnosti a ukázky objektivních i subjektivních testů si můžete prohlédnout ve videu v úvodu článku.

 

 

“Rozdíly výsledků na různých površích mohou řidičům napovědět, který produkt je pro ně nejvhodnější. Zda jezdí v nižších nadmořských výškách, kde po většinu zimy panuje spíše mokro nebo suchý mráz, nebo na sněhu v horách,“ říká Libor Budina, manažer Road Safety Autoklubu ČR.

 

Referenční pneumatikou byla stanovena nová Barum Polaris 5, která dostala index 100. Ostatní pneumatiky se při vyhodnocení porovnávaly právě s referenční pneumatikou - pokud dosáhly lepších výsledků, mají index vyšší, v případě horších vlastností pak index nižší.

 

“Čeští řidiči jsou konzervativní, barumka je pro ně prostě stále symbolem tradice a kvality, a tedy první volbou,“ vysvětlil výběr Libor Budina.

 

 

Pro srovnání autoklub vybírá pneumatiky ve zhruba stejném cenovém segmentu.

 

Barumky, které se dají pořídit v ceně zhruba 2.100 korun za kus, nakonec v celkovém hodnocení zvítězily. Překvapily pneumatiky Kormoran, které se dají ze všech testovaných pořídit nejlevněji, už pod 1500 korun za kus. Pneumatiky polské značky, která dnes patří pod koncern Michelin, si vedly velmi slušně hlavně na sněhu, na mokru mírně zaostaly a celkově byly třetí. Nejhorší hodnocení mají pneumatiky Laufenn, které v porovnání s ostatními zklamaly na mokru, přitom hodnocení na sněhu měly nejlepší.

 

Tady je konečné pořadí a přibližná orientační cena, za kterou se dají pneumatiky pořídit v některých e-shopech.

 

Výsledky testu Autoklubu ČR 2019 – zimní pneumatiky

Rozměr 215/55 R17

 

1. Barum Polaris 5                     2.100,- / ks

2. Kumho WinterCraft WP71     1.900,- / ks

3. Kormoran SNOW                  1.500,- / ks

4. Toyo SNOWPROX S954       2.300,- / ks

5. Firestone Winterhawk 3        2.400,- / ks

6. Laufenn i Fit LW31                1.800,- / ks

 

Autoklub České republiky zkoumá vlastnosti pneumatik pravidelně před každou sezónou. “Cílem testování Autoklubu ČR je informovat řidiče o limitech testovaných výrobků tak, aby získali objektivní informace o silných nebo slabých stránkách jednotlivých typů pneumatik, a podle toho je i užívali,“ doplnil Budina.

 

Podívejte se na podrobné výsledky testů v následující tabulce (pro zvětšení rozklikněte):

 

TN.cz