Publikováno 13. 6. 2018
Musk musí šetřit

Tesla nezvládá přidat plyn, spíš brzdí. Propustí stovky lidí

Logo Tesla
Zdroj: Profimedia

Americký výrobce elektrických automobilů Tesla propustí 3600 lidí, což znamená zhruba devět procent současných zaměstnanců. Firma se tak snaží omezit náklady a zlepšit hospodaření, oznámil její šéf Elon Musk.

Musk opakovaně slibuje, že Tesla vyrobí 5000 vozů Model 3 týdně, jenomže to se zatím nedaří a společnost je dál v minusu.

 

Propuštění má ušetřit náklady a zjednodušit strukturu řízení společnosti.

 

Výpovědi dostanou hlavně zaměstnanci v administrativě, aby Tesla neohrozila výrobu Modelu 3 určeného pro masový trh.

 

 

Musk upozornil, že rozhodnutí je motivováno hlavně snahou vrátit se k ziskovému hospodaření. Dodal, že firma dál bude potřebovat další zaměstnance do výroby, uvedla agentura Reuters. Dříve básnil o plně robotické továrně, nedávno ale připustil, že automatické procesy spíš výrobu zpomalily a bude třeba najmout víc lidí.

 

Výroba Modelu 3 se před pár týdny úplně zastavila a Elon Musk přespával v továrně na zemi ve spacáku. Chtěl tak povzbudit své lidi k maximálním výkonům.

 

Tesla za 15 let svého fungování nikdy nevykázala roční zisk. Za dobu téměř osmi let, kdy je veřejně obchodovanou společností, byla zisková jen ve dvou čtvrtletích.

 

 

Nedávno Musk vyhlásil, že jeho firma se vrátí k ziskům ještě letos ve třetím a čtvrtém čtvrtletí, výsledky za první tři měsíce tomu však moc nenapovídaly. Byly historicky vůbec nejhorší, společnost vykázala ztrátu ve výši 710 milionů dolarů (přes 15 miliard korun).

 

Podle agentury Reuters zatím Tesla na každém vyrobeném vozidle ztrácí 22 584 dolarů (téměř půl milionu korun). Zakladatel automobilky proto tlačí na své lidi, aby omezovali výdaje.

TN.cz / ČTK