Jaký máte zrak?

Téměř polovina řidičů špatně vidí! Otestujte se, jak jste na tom vy

Téma:

Téměř polovina českých řidičů špatně vidí, i přesto si ale sedají za volant. U půlky z nich to přitom může mít výrazné důsledky při řízení. Otestujte se v článku, jak na tom jste vy.

Kampaň, v rámci níž si mohli řidiči ve všech krajích nechat otestovat zrak, organizoval BESIP od srpna do listopadu. Z výsledků měření vyplynulo, že přes 44 procent řidičů má "špatnou ostrost vidění". To znamená, že buď špatně vidí, nebo používá špatné brýle či kontaktní čočky.

 

Zhruba u poloviny z nich pak špatný zrak může mít na jejich řízení výrazný vliv - nevidí například dostatečně ostře na větší vzdálenost. U přibližně osmi procent řidičů byly výsledky tak otřesné, že by neměli usednout za volant, přestože nosí brýle nebo čočky.

 

Lidé s ostrostí zraku pod 50 procent by totiž vůbec neměli řídit. Ti, kteří mají ostrost zraku nad 90 procent, nemusejí ještě na řízení nosit žádné korekční pomůcky. Většina lidí ale přiznala, že na lékařské prohlídky nechodí pravidelně nebo tak, jak by měli.

 

 

 

Podle statistik ministerstva dopravy má řidičský průkaz téměř šest milionů Čechů. Asi 1,3 milionu z nich musí nosit na řízení brýle nebo kontaktní čočky. Akce BESIPu ale ukázala, že by jich mělo být daleko víc - někteří totiž o tom, že by mají špatný zrak, nevědí, nebo to nemají minimálně potvrzené od lékaře.

 

Test ostrosti zraku

Zda dobře vidíte, si můžete vyzkoušet i z pohodlí domova. Následující tabulku s písmeny si na obrazovce zvětšete tak, aby na šířku měřila 11,5 centimetru (stiskněte tlačítko CTRL a tlačítko +). Sedněte si do vzdálenosti tři metrů od monitoru, vždy si zakryjte jedno oko a čtěte řádky.

 

*Na řešení všech testů se můžete podívat v druhé části článku

 

Rozlišení odstínů

V dalším testu zjistíte, jestli dokážete správně odlišit různé odstíny barev. Připravte si tužku, papír a stopky. Na každém obrázku budete muset určit, který čtvereček v mřížce má odlišný odstín než ty ostatní. Máte na to minutu, na papír si zapisujte souřadnice.

 

GALERIE: Test zraku

1
/
30
Test zraku - 1

 

 

Určování obrazců

V každém kolečku se ukrývá zvíře nebo věc, kterou běžně používáme - vždy jsou vyvedeny o něco světlejším nebo tmavším odstínem. Pokud je na první pohled nevidíte, nezoufejte. Zkuste se na kolečko zadívat déle, případně z jiného úhlu.

 

GALERIE: Test zraku

1
/
7
Test zraku - 2

 

Výsledky testů najdete na další stránce:

 

1
2
epa/mom TN.cz