Průhledná clona

Speciální novinka pro řidiče. Má usnadnit výhled při jízdě proti slunci

Průhledná clona proti slunci - 7
Zdroj: Bosch
Téma:

Sluneční clona je součástí výbavy aut skoro 100 let. A po celou dobu je skoro stejná. Změnit to má tahle novinka, která zaujala na veletrhu elektroniky CES v Las Vegas.

Také neradi jezdíte proti slunci? Když je ráno či večer nízko nad obzorem, je to pro řidiče často hodně nepříjemné. Proti oslnění máme všichni v autech klasickou sluneční clonu, jenomže ta má omezené možnosti a navíc ztěžuje výhled.

 

Společnost Bosh teď přišla s novinkou, kterou představila minulý týden na veletrhu elektroniky CES 2020 v americkém Las Vegas. Sluneční clonu má nahradit LCD panel.

 

Displej tvoří tekuté krystaly, takže je průhledný. Chytrá technologie zároveň umí selektivně blokovat sluneční světlo a oslnění, aniž by výrazně omezovala výhled před auto.

 

 

Virtual Visor se může propojit se systémem pro monitorování únavy řidiče a pomocí umělé inteligence analyzovat jeho obličej. Lokalizuje stíny a světla a podle nich dokáže ztmavit jen malou část displeje, která však přesně odstíní paprsky dopadající do očí. Zbytek panelu zůstane naprosto průhledný a řidič nemusí nic nastavovat a sklápět ručně jako u běžné clony.

 

Bosh poukazuje na statistiky, podle kterých se v souvislosti s oslněním každý rok stanou tisíce nehod. Kvůli dočasné slepotě prý slunce způsobuje dvakrát tolik dopravních nehod než jakákoliv jiná nástraha související s počasím.

 

 

S nápadem prý přišel inženýr nadnárodní společnosti Ryan Todd, kterého frustrovalo slunce při každodenním dojíždění ráno do práce a večer zase z práce. Přemýšlel, jak vyřešit neustálé otravné nastavování sluneční clony. Firma pak při vývoji LCD panelu sledovala chování řidičů a přizpůsobila virtuální clonu jejich potřebám.

 

Průhledná clona získala na prestižním veletrhu cenu za nejlepší inovaci v kategorii Zábava a bezpečnost v vozidlech. Mohlo by jít o zajímavou pomůcku budoucnosti, výrobce už prý jedná s některými automobilkami.

 

Fotogalerie: Průhledná sluneční clona

1
/
5
Zdroj: Bosch
Průhledná clona proti slunci - 8

Související témata:
TN.cz