České auto roku

Škodovku na trůnu střídá Ford. Veřejnost by ale volila jiné auto

Ford Focus
Zdroj: Ford

Po čtyřech letech není autem roku škodovka. Titul Auto roku 2019 v ČR získal Ford Focus. Ve finále porazil druhý Peugeot 508, třetí BMW X5, Kiu Ceed i Subaru XV. Výsledky vyhlásila porota na tiskové konferenci.

Čtvrtá generace Fordu Focus bodovala u odborné poroty, která vůz vyhlásila Autem roku 2019 v České republice. Vítězem předchozích čtyř ročníků se stala značka Škoda. V loňském roce bodoval její model Karoq, o rok dříve Kodiaq.

 

Porota rozdávala body za jízdní vlastnosti, užitnou hodnotu, design, technickou úroveň i ekonomiku provozu.

 

Focus ve finále získal 1162 bodů. Druhý Peugeot 508 1059 bodů, BMW X5 1038 bodů, Kia Ceed 954 bodů a Subaru XV 887 bodů.

 

 

O titul soupeřilo 23 automobilových novinek loňského roku. V hlasování veřejnosti na internetu získala titul v kategorii kompaktních vozů Kia Ceed, v kategorii malých SUV vyhrálo Volvo XC 40. Mezi velkými vozy bodovala Mazda 6 a v kategorii velkých SUV zvítězil Volkswagen Touareg.

 

Za technickou inovaci byla oceněna značka Subaru a Ekologickým vozem roku se stal Jaguar I-Pace.

 

Jak by mezi finalisty volili čtenáři AutoTN.cz?

 

Anketa

Kterému autu byste dali svůj hlas?

Hlasovalo 596 lidí.

 

Čtvrtá generace Fordu Focus dorazila do Česka loni v srpnu. Nabízí výrazně zvětšený interiér i zavazadlový prostor, který je dokonce nejobjemnější v segmentu, přičemž vnější rozměry vozu narostly jen mírně. Nový Focus má například vyspělý adaptivní tempomat, rozpoznávání cyklistů nebo samočinný parkovací systém. Je vybaven také asistentem vyhýbacího manévru, který žádný podobný vůz zatím nemá.

 

 

Od uvedení první generace modelu uplynulo loni v říjnu 20 let. Poprvé byl vůz představen na ženevském autosalonu na jaře 1998. Díky tomuto modelu přibyl silný konkurent tradičním "bestsellerům", jako byly v té době Volkswagen Golf nebo Opel Astra, případně novinka Audi A3.

 

 

Ford prodal přes 16 milionů focusů, což jej řadí k nejprodávanějším modelům vůbec. Z toho zhruba sedm milionů připadá na Evropu.

TN.cz / ČTK TN.cz