Hledej
Podezření z podvodu

Šéf Audi je za mřížemi! Tvrdě na něj dopadla emisní aféra

Továrna Audi v německém Neckarsulmu
Zdroj: Profimedia

Generální ředitel německé automobilky Audi Rupert Stadler byl dnes v Německu zatčen. Podle mnichovské prokuratury skončil ve vazbě, aby nemohl manipulovat s důkazy a mařit vyšetřování aféry kolem manipulací s emisemi.

Prokuratura už minulý týden potvrdila, že Stadler, který je předsedou představenstva Audi od roku 2007, je vyšetřován mimo jiné kvůli podezření z podvodu. Teď skončil ve vazbě, informuje BBC. Jeho zadržení už potvrdil mluvčí koncernu Volkswagen, pod který Audi patří.

 

 

"Obviněný byl předveden před vyšetřovací soudkyni, která nařídila uvalení vyšetřovací vazby," uvedla dnes prokuratura s tím, že pro Stadlera stále platí presumpce neviny. Vypovídat by měl být ve středu.

 

Skandál vypukl před třemi lety. Koncern Volkswagen v září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku.

 

Zařízení úřady objevily nejdříve v autech značky VW, později se do dieselgate namočili i další výrobci.

 

 

Audi vloni svolalo do servisů 850 000 aut, u kterých mohl být software namontován. Později automobilka uvedla, že úpravu vyžadují jen některé z nich. Minulý měsíc ale připustila emisní problémy u dalších 60 000 vozů modelů A6 a A7 s dieselovými motory.

TN.cz / ČTK