Aktualizováno 15.2. 2019 12:33
Nejucpanější města

ŽEBŘÍČEK: Řidiči každý rok ztratí v pražských kolonách 6 dní života!

Dopravní kolaps v Praze
Zdroj: Twitter, DPP

Praha je 21. nejucpanější město Evropy. Vyplývá to z aktuálního žebříčku americké společnosti Inrix. Mezi světovými metropolemi patří té naší 46. místo.

Praha je tak ucpaná, že řidiči stráví každý rok v kolonách v průměru 143 hodin, což je téměř 6 dní. Průměrná rychlost v dopravní špičce je 17,6 km/h.

 

To jsou jen některá z dat, která každoročně sbírá vyhodnocuje americká společnost Inrix. Podle mnoha údajů o pohybu aut a hustotě provozu pak sestavuje žebříček 200 metropolí 38 zemí světa. Bohužel v hodnocení zatím vynechává asijská města, ze kterých nemá data.

 

 

Mezi dvěma stovkami měst je Praha v celkovém hodnocení 46. nejucpanější, stejně jako vloni. Podle hodin strávených v zácpě je 51. Další ukazatele komplexního hodnocení ukázaly, že se doprava ve městě mírně zlepšila (o 4 %). Mezi hodnocenými Evropskými městy je Praha 21.

 

Žebříček se sestavuje po porovnání dat i s rozlohou měst a počtem obyvatel.

 

Na nelichotivém prvním místě tak zůstala Moskva. Tam řidiči ztratí v zácpách průměrně 210 hodin za rok.

 

Druhý je turecký Istanbul a třetí kolumbijská Bogota, obě města si jen prohodila loňské pořadí. V první desítce se toho celkově moc nezměnilo, jen Řím do ní poskočil z loňské třinácté pozice. Patří tak k městům, kde se dopravní zatížení nejvýrazněji zhoršilo (o 16 %). V Evropě mají aktuální problémy i španělská města Cordoba (zhoršení o 24 %) a Zaragoza (o 18 %) či Francouzské Nantes (o 22 %).

 

 

Při porovnání hodin ztracených v zácpě v Evropě “vede“ opět Řím (254 hodin ročně), následovaný Dublinem (246 hodin), Paříží (237 hodin), Rostovem na Donu (237 hodin) a Londýnem (227 hodin).

 

Irský Dublin má nejpomalejší dopravu ve špičce v Evropě i na světě. Auta tam jedou průměrnou rychlostí 9,4 km/h, průměrná rychlost chůze je přitom necelých 5 km/h.

 

Která města jsou nejvíc zatížená dopravou? Podívejte se na první desítku:

Města s nejhustější dopravou

TN.cz