Nebezpečné přejezdy

Řidiči, pozor na přejezdech! Policisté chystají přísné kontroly

Petr Brzek
Petr Brzek
Publikováno 1. 7. 2020
Téma:

Policisté chystají během prázdnin přísnější kontroly na železničních přejezdech. Neukázněné řidiče budou okamžitě pokutovat. Oproti loňsku totiž stoupl počet mrtvých na železničních přejezdech o třetinu a dopravní přestupky stále přibývají. Například v květnu u Dobříkova na Orlickoústecku vjel řidič před projíždějící vlak. Pak prorazil závory a ujel.

Uražená závora – to po muži zůstalo. Strojvedoucí sáhl po brzdě, ale stejně zastavil až půl kilometru za přejezdem. "S mužem v autě cestovalo dalších pět lidí," řekla policejní mluvčí Lenka Vilímková.

 

Řidič u výslechu řekl, že cestu neznal. Spoléhal se na navigaci, ale ta mu přestala fungovat. Sáhnul tedy po mapě a sledoval ji prý víc než samotný provoz. Hrozí mu rok vězení a ztráta řidičského oprávnění.

 

 

Letos zatím zemřelo na přejezdech 18 lidí. Je to o třetinu víc než loni. Umíralo se při každé třetí nehodě, loni při každé sedmé. Třeba koncem dubna zemřela po srážce s vlakem na Plzeňsku žena a dvě děti.

 

Minulý týden za podobných okolností zahynul v autě spolujezdec. Při červnové nehodě na Benešovsku autobus zkřížil cestu vlaku – zraněných bylo deset. Policie chce statistiky změnit.

 

"Jedná se o jednu z našich priorit a skutečně o prázdninách budeme na vytipovaných železničních přejezdech mnohem více vidět," potvrdil mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

 

 

A správce trati slibuje, že některé přejezdy budou letos i bezpečnější. U 52 budou nově závory. U dalších 70 se objeví výstražná světla. A objeví se i kamery.

 

"Umožní monitorovat a pokutovat protiprávní chování řidičů. Nejde o represi, ale o preventivní krok," tvrdí mluvčí Správy železnic Nela Friebová. Letos půjde o investici za jednu miliardu korun.

TN.cz