Aktualizováno 17.12. 2018 21:05
Tvrdší pravidla

Půl roku bez technické a přijdete o auto! Vláda je pro přísné odtahy

Zdroj: TV Nova

Pokud bude na veřejně silnici nebo parkovišti stát auto, které bude mít dlouhodobě propadlou technickou, postará se o něj odtahovka. Když se majitel ani potom neozve, může o takové auto úplně přijít. Návrh má ulehčit odstraňování vraků a odstavených vozů z ulic. Dnes ho podpořila vláda.

Města a obce jako vlastníci silnic a veřejných parkovišť nejspíš dostanou větší pravomoci při odstraňování odstavených aut.

 

Dosud mohou úřady nechat odtáhnout pouze vrak, tedy auto, které má silně poškozenou karoserii nebo mu chybí motor. Vláda ale podpořila návrh skupiny poslanců ANO, podle kterého by mohly odstranit i vozidla, která nebudou mít déle než půl roku platnou technikou prohlídku.

 

 

Kabinet doporučil, aby byl odtah dlouhodobě odstavených aut možný i v dalších případech. Například u vozidel, jejichž provozovatelům policisté odebrali při vyšetřování nehody osvědčení o registraci kvůli nebezpečné závadě.

 

Obdobný návrh jako zákonodárci ANO předložila nedávno skupina poslanců TOP 09. Ti chtěli auta s propadlou technickou odtahovat už po třech měsících. Podle vlády je ale tahle varianta příliš tvrdá. Hlavně pro vlastníky vozidel, kteří jsou dlouhodobě v nemocnici, v zahraničí, nebo dočasně nemají peníze na opravu. Půl roku už je podle ministrů dostatečná doba.

 

Předloha poslanců ANO, kterou podepsal i ministr dopravy Dan Ťok, předpokládá, že vlastník komunikace by provozovatele automobilu nejdříve vyzval, aby vozidlo podrobil pravidelné technické prohlídce, nebo ho odstavil jinam.

 

Pak už by měl majitel jen dva měsíce na splnění příkazu. Pokud by nereagoval, přijde na řadu odtah. Úřady následně provozovateli naúčtují náklady a informují ho, kde si může auto vyzvednout. Když ani potom nebude o vozidlo jevit zájem, může dojít na dražbu nebo dokonce likvidaci.

 

 

Města a obce tvrdí, že za současného stavu se ze silnic a parkovišť mohou stát místa pro bezplatné uskladnění nepotřebného a často zcela opuštěného majetku. "Taková vozidla zabírají parkovací místa, kterých je zejména ve větších městech nedostatek, a lidé pak každý den obtížně hledají místo k zaparkování svého standardně užívaného vozidla," napsali předkladatelé poslaneckého návrhu v důvodové zprávě.

 

Parkování automobilu s dlouhodobě propadlou technickou, by podle novely bylo přestupkem. Kromě nákladů na odtah by tak úřady účtovaly majitelům také pokutu až 300.000 korun. Stejně jako za odstavení klasického vraku.

TN.cz / ČTK