Ještě se tím chlubí!

Proč jsou mladí řidiči nebezpeční? Hrozivý příklad z Ústecka! VIDEO

Téma:

Je mu osmnáct, řidičák na osobní auto má pár měsíců, ale sebevědomí ani arogance mu rozhodně nechybí. A na silnici si potřebuje dokazovat, jaký je chlapák. Přesně tato kategorie řidičů patří na českých silnicích k nejnebezpečnějším.

Mladí řidiči do 24 let každý rok zaviní kolem 10 tisíc nehod! Můžou za každou desátou havárii na českých silnicích. Vloni při takových nehodách zemřelo 84 lidí, dalších 272 bylo těžce zraněno...

 

Odborníci pořád dokola upozorňují, že mladí se za volantem prostě neumí chovat. Hlavní příčinou nehod je jejich nezkušenost kombinovaná s agresivitou. Nebezpečným stylem řízení riskují nejen svoje životy. Vždyť podle statistik je u dopravní nehody zaviněné mladým řidičem mnohem vyšší pravděpodobnost, že někdo zemře. ”Z analýz, které máme k dispozici, je zřejmé, že nehody zaviněné mladými řidiči vykazují každoročně přibližně dvojnásobně vyšší závažnost v porovnání se všemi evidovanými nehodami,” upozorňuje vedoucí Samostatného oddělení BESIP Ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

 

 

Proč? Podívejte se na video v úvodu článku. Osmnáctiletý frajírek si natočil, jak se řítí po frekventované silnici mezi Ústím nad Labem a Děčínem. Po silnici, kde se za posledních pět let stalo sedm smrtelných nehod a mnoho dalších se zraněním.

 

 

V místech, kde je povolena devadesátka, má v jednu chvíli na tachometru přes 155 km/h, předjíždí i přes plnou čáru a ještě se vzteká, když pak musí brzdit. Ke všemu záznam svojí riskantní jízdy sám zveřejnil na sociálních sítích. Nejspíš, aby se pochlubil?

 

 

Mladí šoféři se rozčilují, že je všichni házejí do jednoho pytle. Ale bohužel podobných nebezpečných mladých frajerů je na českých silnicích spousta. A ti rozumní na ně doplácejí.

 

 

"Řidiči této skupiny jsou častými viníky dopravních nehod s vážnými následky. Faktory, které činí tuto skupinu rizikovou, jsou nedostatečná příprava z autoškoly na chování v provozu, malé praktické řidičské zkušenosti a přeceňování schopností. Jsou zpravidla méně zodpovědní a jednají impulzivně na dané podněty. Nedokáží odhadnout rizika plynoucí ze silničního provozu a adekvátně na ně reagovat. Jízdní úkony nemají zautomatizovány, snadno se rozptýlí," popisuje ministerstvo dopravy.

 

Pro mladé a nejméně zkušené připravuje ministerstvo takzvaný řidičák na zkoušku - řidičům do dvou let od získání řidičského průkazu bude hrozit jeho zabavení už při dosažení šesti trestných bodů. Zpřísnit se mají i nároky na žáky autoškol.

TN.cz