6 rad při tankování

Při vystupování z auta můžete způsobit požár! Na tohle pozor

Tankování
Zdroj: Profimedia
Na co si dát pozor při tankování? (ilustrační foto)
Téma:

Tankování se čas od času nevyhne žádný motorista. Víte ale, co dělat, když nedopatřením benzin spolknete, nebo jaké hrozí riziko, když na pumpě telefonujete? Přečtěte si šest tipů expertů, na co si dát při tankování pozor u nás i v zahraničí.

Pokud si nechcete poškodit auto nebo zdraví, měli byste při tankování dodržovat několik zásad. Dlouhodobé tankování paliva pochybné kvality se může podepsat na kondici vašeho vozu. Požití paliva může mít vážný dopad na vaše zdraví. Nesnažte se plnit nádrž až po okraj, i v dnešní době vám může přetéct. Některé pumpy na jih od našich hranic uvádějí cenu paliva až na výdejním stojanu po sejmutí tankovací pistole. Zahraniční benzínky též mění ceny několikrát během dne.

 

1. Kterým čerpacím stanicím je dobré se vyhnout?

Dlouhodobě je kvalita paliv v Česku velmi dobrá. Mimo normu loni skončilo nejméně vzorků od roku 2001, kdy Česká obchodní inspekce (ČOI) s kontrolami pohonných hmot začala. Přesto je tu však riziko v podobě čerpacích stanic či provozních nádrží v areálech různých podniků, kterých je v evidenci ministerstva průmyslu a obchodu asi 2 400.

 

"Paliva lze zakoupit i na řadě míst, která nejsou evidována jako veřejné nebo poloveřejné čerpací stanice, a proto nepodléhají kontrole České obchodní inspekce. Kvalita těchto paliv i jejich zdroje může být pochybná, protože péče během přepravy, skladování i dalších manipulací nemusí odpovídat potřebným odborným standardům," upozorňuje Václav Loula, odborný tiskový mluvčí České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO).

 

2. Při vystupování z auta můžete způsobit požár

Reálným a životu nebezpečným rizikem při tankování je statická elektřina. Její výboj totiž může zapálit páry benzínu ve vzduchu. I když jsou tankovací pistole vybaveny sekundární rekuperací par, riziko stále existuje. Zvláště pokud je tankovací pistole v hrdle nádrže nedostatečně zasunuta.

 

V takovém případě se ale navíc může stát, že nádrž přeteče. Vyvarujte se proto tankování až po okraj. Přeplněná nádrž navíc může kvůli tepelné roztažnosti paliva prasknout.

 

Na čerpacích stanicích je většinou zakázáno též používání mobilních telefonů, v praxi ale není známo, že by telefon způsobil požár na benzínce. Aby vám při tankování nepřeskočila jiskra, je třeba správné uzemnění. Při vystupování se dotkněte nejprve kovové části vozu a pak stoupněte na zem. Během tankování se do vozu nevracejte.

 

 

3. Při požití rozhodně nezvracejte

Pohonné hmoty představují nebezpečí nejen kvůli extrémní hořlavosti. Pokud byste se například snažili benzín nebo naftu nasát hadičkou z kanystru či nádrže a palivo polkli, vyhledejte lékařskou pomoc. Rozhodně ale nevyvolávejte zvracení.

 

Nebezpečná je též snaha pozřené palivo rozředit tím, že se něčeho napijete. To může totiž také vyvolat zvracení, jehož následkem by mohlo dojít ke vdechnutí pozřeného paliva. Právě cesty dýchací jsou palivem nejvíce ohroženy. V případě zvracení je tedy nezbytné držet hlavu pod úrovní kyčlí, aby se zvratky nedostaly do plic.

 

Od října dojde ke změně označení jednotlivých typů paliv. Jak bude nově značen benzin či nafta, si přečtěte na náasledující straně

1
2
Související témata:
mom TN.cz