Aktualizováno 3.1. 2019 10:02
Rok 2019 na silnicích

PŘEHLEDNĚ: Řidiče čeká revoluce. 17 změn z dílny EU i českých úřadů

Policejní kontrola
Zdroj: Mediafax

 

Povinné kontroly zraku

 

Podle výsledku nedávného průzkumu 71 % českých řidičů za volantem špatně vidí, přitom buď nemají brýle vůbec, nebo používají nevhodné. Při řízení jsou tak podobně nebezpeční, jako kdyby byli opilí či pod vlivem drog.

 

Podle platných zákonů přitom absolvují řidiči kontrolu zraku, než dostanou řidičák a pak až v 65 letech v rámci první povinné prohlídky. To by měla změnit chystaná novela silničního zákona.

 


Změnu, která by řidičům nařídila pravidelné měření zraku, podporuje ministerstvo dopravy. Převzalo iniciativu některých poslanců, kterou dotáhne do vládního návrhu novely.

 

Zatím není jasné, jak často budou muset řidiči na prohlídky chodit. Původní poslanecký návrh Jana Birkeho z ČSSD počítal s kontrolou při povinné výměně řidičáků jednou za deset let. Detaily ale bude ministerstvo ještě ladit. Je tak možné že zákon zavede povinné měření jednou za pět let nebo v ještě kratším intervalu. A řeší se také to, zda povinnost bude plošná nebo až od určitého věku, hranice by mohla být například 40 let.

TN.cz