Aktualizováno 3.1. 2019 10:02
Rok 2019 na silnicích

PŘEHLEDNĚ: Řidiče čeká revoluce. 17 změn z dílny EU i českých úřadů

Policejní kontrola
Zdroj: Mediafax

Změny bodového systému a tvrdší pokuty

 

Ministerstvo dopravy už tři roky chystá změny v bodovém systému, který se řadu let neměnil. Razantní přitvrzení měli poslanci dostat na stůl už vloni, jenže ministr zařadil zpátečku s tím, že je třeba původní návrh zjednodušit a teprve pak ho pustit do nového připomínkového řízení. O zpřísnění se tak bude debatovat letos. Mluví se hned o začátku roku.

 

Podle původních plánů měly vzniknout jen tři sazby (dva, čtyři a šest bodů), které budou odstupňované podle závažnosti přestupku. Tučnější budou pokuty a vážných přestupků má být prodloužena doba udělovaného zákazu řízení. Bič ministerstvo plete hlavně na piráty silnic, naopak bagatelní přestupky chce trestat mírněji.

 

Pokuta
Zdroj: Profimedia

 

Více trestných bodů i víc peněz na pokutách by "stála" jízda na červenou, používání telefonu za volantem, ignorování výstražného znamení na železničním přejezdu nebo překročení rychlosti. Za jízdu pod vlivem alkoholu by mohli řidiči zaplatit pokutu až pětasedmdesát tisíc, stejně tak za řízení bez řidičáku.

 

Pro každý přestupek by měla být také jasně určena jedna pevná sazba blokové pokuty (5000, 2500 nebo 1500 Kč), nikoliv rozmezí jako dosud. Pokud přestupek skončí nehodou, mohly by se sazby násobit.

 

Mluví se i o zavedení pravidla "dvakrát a dost". Přestupek spáchaný dvakrát za sebou by znamenal zabavení řidičáku.

 

TN.cz