Rok 2019 na silnicích

PŘEHLEDNĚ: Řidiče čeká revoluce. 17 změn z dílny EU i českých úřadů

Policejní kontrola
Zdroj: Mediafax

Razantní úprava bodového systému, zvýšení pokut, revoluce ve výbavě aut, povinná kontrola zraku, zákaz předjíždění pro kamiony a další nová pravidla. O některých změnách se bude letos jednat, další by měly začít platit. Podívejte se na jejich přehled.

Řadu důležitých změn pro motoristy znamenala nedávná novela silničního zákona. Změnila se povinná výbava vozidel, povinnosti při vjezdu do kolon, přísnější jsou technické kontroly i měření emisí, za stáčení tachometrů hrozí obří pokuty.

 

 

Přestože tyto změny platí teprve od října, vláda, ministerstvo dopravy či poslanci už chystají další revoluci. A vrásky přidělá řidičům i automobilkám Evropská unie.

 

Podívejte se, o jakých úpravách se letos bude jednat a jaké změny začnou v roce 2019 platit.

 

Revoluce ve výbavě aut

 

Další nová auta dostanou elektromotory (včetně prvních škodovek) a brzy taky novou povinnou bezpečnostní “výbavu“. Evropská unie totiž chce nejen čistější vzduch, ale i bezpečnější silnice. Pomoci má sada prvků, kterou by měla být povinně vybavena všechna nová auta. Mají být chytřejší, samostatnější a na své řidiče taky tvrdší – třeba nenastartují nikomu, kdo bude mít upito.

 

Návrh Evropské komise se moc nelíbí automobilkám, ale už ho schválili ministři průmyslu zemí EU. Letos by měl projít další fází schvalování na úrovni Evropského parlamentu a dalších institucí. Pokud bude schvalovací kolečko úspěšné, změny začnou platit od roku 2021.

 

Na přehled změn ve výbavě aut se podívejte ZDE.

 

"Pokud by byla navržená opatření přijata v plné šíři, skutečně by se mohlo jednat o “revoluci“ srovnatelnou se zavedením bezpečnostních pásů," komentuje návrhy české výzkumné a expertní Centrum dopravního výzkumu.

 

Další chystané změny najdete na následujících stránkách: 

1
2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
TN.cz