Řidiči, pozor!

Pravidla pro záchranáře se změní. Dostane policie nové majáky?

Sanitka
Zdroj: Profimedia

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním pruhem. Schválil to dnes Senát v rámci novely zákona o provozu na pozemních komunikacích. Změna pravidel, kterou nyní dostane k podpisu prezident, začne platit od letošního října.

Pravidla pro takzvanou záchranářskou uličku se tak sjednotí s okolními evropskými zeměmi. Změna se týká silnic a dálnic o třech a více jízdních pruzích. Dosud platilo, že řidiči v pravém pruhu uhýbají doprava a v ostatních pruzích doleva. Ulička se tak měla tvořit vedle pruhu, který je nejvíc vpravo.

 

 

Nově to bude opačně: Doleva uhýbají jen auta v nejrychlejším levém pruhu, všichni ostatní se řadí doprava. Ulička se tak vytváří vedle pruhu, který je nejvíc vlevo.

 

 

Takto nově zní § 41 odstavec 8 zákona o provozu na pozemních komunikacích:

 

„Není-li dálnice nebo silnice pro motorová vozidla s nejméně dvěma jízdními pruhy volně průjezdná z důvodu kolony stojících nebo pomalu jedoucích vozidel, jsou řidiči vozidel povinni vytvořit mezi jízdními pruhy prostor pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy; při tom smějí vjet na krajnici nebo na střední dělící pás. Jsou-li v jednom směru jízdy více než dva jízdní pruhy, vytváří se tento prostor mezi jízdním pruhem, který je nejvíce vlevo, a k němu přiléhajícím jízdním pruhem. Do tohoto prostoru smějí vjet pouze vozidla s právem přednostní jízdy, vozidla správce pozemní komunikace a vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky provozu na pozemních komunikacích.“

 

Je otázka, jak moc se situace na českých dálnicích změní, záchranářskou uličku v kolonách stejně málokdo vytváří a sanitky či hasičská a policejní auta se většinou musí prodírat chaosem. Podívejte se sami na záběry z letošního května, které zachycují průjezd hasičů na D5 u Rudné:

 

 

 

Postihy pro řidiče, kteří nezareagují správně nebo uličku nevytvoří, se zvyšovat nebudou. Zůstávají na současné výši: 2000 Kč na místě a maximálně 2500 Kč ve správním řízení.

 

Neoprávněné vjetí do záchranářské uličky se bude trestat pokutou až do 2500 korun.

  

Nové majáky?

 

Novela má také umožnit to, aby vozy policie a záchranného systému byly kvůli lepší viditelnosti vybaveny modročervenými, nejen modrými majáky. Návrh vzešel od hasičů, kteří si od zavedení červených majáčků slibují větší bezpečnost zasahujících jednotek i ostatních účastníků provozu.

 

Zavádění červených majáčků by mělo být podle návrhu postupné. Výměna stávajících modrých majáků není povinná a jejich použití novela nijak neomezuje.

 

Další zěmny, které obsahuje novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, najdete zde:

TN.cz / ČTK