Nucená STK

Praha si posvítila na auta bez filtru pevných částic. Zasahovala policie

Kouřící auto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Pražský magistrát si ve spolupráci s policií došlápl na auta s vymontovaným filtrem pevných částic. V úterý policisté několik řidičů, u nichž bylo podezření, že filtr pevných částic nemají v pořádku, donutili jet na STK. Kontroly dieselů budou navíc v následujících dnech pokračovat.

O kontrolách informoval pražský radní Adam Scheinherr, který má na starosti dopravu. "Ve spolupráci magistrátu a policie ČR jsme poprvé v historii zahájili kontroly aut s vymontovanými filtry pevných částic," upozornil Scheinherr na facebooku.

 

Prozradil, že policisté vozidla, u nichž tato podezření vznikla, eskortovali na stanice STK. Scheinherr považuje znečistění od aut za velký problém.

 

"V Praze pochází okolo 80 % znečištění ovzduší právě z dopravy. Právě v těchto dnech, kdy hrozí smogová situace a zdraví Pražanů trpí nejvíce, jsme se proto zaměřili přímo na auta, která mají odmontované či poškozené filtry," vysvětluje radní.

 

Ačkoliv Magistrát ani policisté neprozradili, jak kontroly dopadly, Scheinherr avizoval, že v nich bude hlavní město ve spolupráci s policisty pokračovat.

 

 

Bez filtrů pevných částic už auta s naftovými motory do provozu nesmí. Jenže výměny filtrů jsou drahé. Nový originální díl stojí i desítky tisíc. Řidiči si často kupují levné napodobeniny, ty pořídíte už za třetinu, tomu ale také odpovídá jejich funkčnost.

 

Jiní řidiči volí další "úsporné" řešení. Úsporné bohužel pro peněženku, ne pro životní prostředí. Filtry si z auta nechávají vymontovat a na místo je vrací jen před technickou, nebo mají filtr provrtaný či bez vnitřní komory. Vypadá to tak, že sice v autě filtr je, ten ale svojí roli vůbec neplní.

Související témata:
vbo TN.cz