Nehoda Uberu

Policie: Řidička mohla zabránit smrti. Ale sledovala pěveckou šou

Téma:

Smrtelné nehodě autonomního volva společnosti Uber, se dalo zabránit. Jenže řidička nesledovala provoz, místo toho koukala na stream pěvecké soutěže "The Voice". Vyplývá to z policejní zprávy, kterou vyšetřovatelé zveřejnili ve čtvrtek.

"Havárie by se nestala, kdyby sledovala vozidlo a podmínky na vozovce a nerozptylovala se,“ píše se v policejní zprávě.

 

Nehoda se stala v březnu v Tempe na předměstí Phoenixu v Arizoně. Řidička Rafaela Vasquezová sledovala pěveckou šou na telefonu prostřednictvím on-line streamingové služby. Policie si vyžádala výpis, podle kterého stream začal zhruba 45 minut před nehodou a skonči v čase srážky.

 

 

Autonomní Volvo XC90 v tu chvíli jelo v režimu autopilota, ale řidička ne něj měla dohlížet a sledovat provoz. I záznam z kabiny ukázal, že místo toho kouká někam pod palubní desku a provozu se nevěnuje. Během zhruba osmnáctikilometrové trasy se pod palubku podívá asi dvěstěkrát. Vyšetřovatelům tvrdila, že koukala displej autonomního systému v autě.

 

 

Na silnici vzhlédla asi půl vteřiny před tím, než vůz srazil chodkyni vedoucí kolo. Devětačtyřicetiletá žena zranění podlehla.

 

Vůz v té chvíli jel povolenou rychlostí 70 km/h. Kdyby řidička dávala pozor, mohla podle vyšetřovatelů chodkyni vidět a reagovat už 43 metrů před místem střetu. Při okamžité reakci by prý vůz zastavil 12 metrů před chodkyní.

 

 

Podle amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB) za nehodu může i úprava technologie v autě. Samořiditelné volvo rozpoznalo chodkyni poprvé šest vteřin před nárazem. Ještě vteřinu před nehodou systém vyhodnotil, že je nutné brzdit. Jenže auto nebrzdilo.

 

 

Podle předběžných závěrů NTSB společnost Uber v autě nechala deaktivovat některé asistenční systémy včetně nouzového brždění. Nejspíš kvůli předešlému nepředvídatelnému chování vozů a chybám ve vyhodnocení objektů v okolí silnic.

TN.cz