Přísná novela

Pokuty za telefon za volantem jsou prý moc nízké, výrazně vzrostou

Téma:

Česká republika má nejnižší pokuty za telefonování za volantem ve střední Evropě. Oproti některým sousedním státům máme sankce sotva poloviční. A právě to chce změnit připravovaná reforma bodového systému. Podle některých politiků to ale nestačí.

Statistiky mluví jasně, dvacet procent všech dopravních nehod v Česku je zapříčiněno tím, že se řidiči nevěnují řízení, často kvůli manipulaci s telefonem za jízdy. Za to hrozí řidičům dva body a pokuta na místě až tisíc korun a ve správním řízení dva a půl tisíce.

 

Ačkoliv s přísnějšími tresty za telefonování za jízdy počítá připravovaná novela zákona, její návrh podá ministerstvo dopravy až příští rok. S návrhem chce ministr dopravy Kremlík na vládu do konce března.

 

"V rámci novely bodového systému navrhujeme zvýšení pokut na místě do dvou a půl tisíce korun a ve správním řízení od čtyř do deseti tisíc korun a udělení čtyř bodů," přibližuje mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Řidiči za volantem posílají textovky, telefonují, nebo hledají navigaci. Za takové chování jsou v zahraničí pokuty daleko vyšší.

 

"Pro většinu řidičů to je poměrně dostatečně vysoká pokuta, samozřejmě pro piráty silnic, kterým je všechno jedno, pro ty je málo dva a půl tisíce i deset tisíc," má jasno Michal Kučera z TOP 09.

 

"Dva trestné body, to si myslím, že by mohlo být zachováno, ale co se týče blokové pokuty, tak si myslím, že je absolutně minimální a ty řidiče to neodrazuje," zamýšlí se Roman Onderka z ČSSD.

Proti manipulaci s mobilem při řízení jdou i pojišťovny a policie. Jen během několika minut štáb televize Nova nachytal několik hřešících řidičů. Přitom hands-frree sada vyjde na pár stovek.

 

Jaké pokuty za telefonování za volantem na vás čekají jinde v Evropě? Podívejte se v reportáži TV Nova:

pez, Jan Mareš TN.cz