rodinné cestování

Pokuty mohou vyjít dráž než celá dovolená! Na toto si dejte pozor

Téma:

Čeští řidiči se z dovolených často vracejí s nepříjemným zážitkem, ke kterému přitom vůbec nemuselo dojít. Přečtěte si, co si při cestě na dovolenou autem rozhodně nesmíte zapomenout a hlavně na co si dávat pozor v různých státech.

Co stát, to jiné předpisy. A je dobré je znát, protože pokuta může být nakonec ta nejdražší položka z celé dovolené. Pokud máte dioptrické brýle v řidičáku, někde vám jedny stačit nebudou.


"Upozorňuji, že do Španělska si určitě vezměte dvoje brýle, je to tam dané zákonem," řekla liberecká optička Pavlína Malíkova Stahlová.


A pokud míříte do Francie, musíte mít také svůj vlastní alkoholtester, a to proto, abyste si mohli zkontrolovat povolené půl promile alkoholu v krvi.


Pokud berete léky, nechte si jich určitě předepsat víc. Uvíznutí v koloně či úraz může způsobit velký i drahý problém. "Mít dostatečnou zásobu léků, přípravky proti poštípání, proti náhlé nevolnosti. Je vhodné myslet na to, že tam zůstanete o den, možná o týden déle, a proto ta dostatečná zásoba, ať už těch pravidelných, nebo krátkodobých," doporučil mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

 


Pozor také na barvu reflexní vesty, i za to může být pokuta. A například v Maďarsku vám při jízdě ve dne musí svítit i zadní světla.


Hasicí přístroj je v řadě zemí součástí povinné výbavy auta. "V Česku ta povinnost není, ale v sousedním Polsku, Pobaltí, Řecku, Rusku a Bělorusku ano," vyjmenovala mluvčí libereckých hasičů Zdeňka Štrauchová.


V Rakousku či Portugalsku rozhodně sundejte palubní kameru. Je za to pokuta v přepočtu až 270 tisíc korun. A při tankování myslete na to, že třeba v Rakousku či Německu pumpu potkáte až za hodně dlouho. "150 až 200 kilometrů může být na jedné straně prázdno," upozornil autodopravce Věroslav Kollert.

 


Cestou také odpočívejte, ideálně každé dvě a půl hodiny. "Pokud řidič sedí za volantem v kuse čtyři hodiny, tak už se zvyšuje riziko, že zaviní nehodu, na dvojnásobek. A pokud šest hodin, tak je riziko osmkrát vyšší," vysvětlil dopravní expert Roman Budský.


Nezapomeňte pít, a to pravidelně bez ohledu na pocit žízně. "Střední stupeň dehydratace může být pro řidiče stejně nebezpečný jako střední stupeň opilosti kolem 1 promile," srovnal Budský. Riziko nehody je pak až osmkrát vyšší.

 

Odborníci radí ubrat agresivitu, dodržovat dvouvteřinový odstup. "Používejte aplikaci Záchranka, protože ta přesně lokalizuje, kde jste," zmínil Tomáš Neřold z BESIP.

Ivan Berka, Dominika Janochová, rod TN.cz