Špinavý kartel

Podezřelé německé automobilky! Uzavřely spolu tajnou dohodu?

Výfuk
Zdroj: Profimedia
Téma:

Roky navenek tvrdily, že chtějí vyrábět čistější auta. Místo toho se mezi sebou dohodly, že nikdo z nich nebude vyvíjet nové technologie a společně tak zabrzdí přechod k ekologickým systémům. Tak nějak měla znít dohoda německých společností BMW, Daimler a Volkswagen.

Volkswagen, Audi, Porsche, Mercedes, BMW... To jsou německé automobilky, které mohly být zapojené do tajné kartelové dohody. Evropská komise totiž podezírá jejich mateřské společnosti BMW, Daimler a Volkswagen, že uzavřely úmluvu, která měla v letech 2006 až 2014 omezit vývoj technologií pro čištění emisí u naftových a benzinových osobních aut.

 

Mohly se tak dopustit porušení antimonopolních pravidel EU, uvedla EK.

 

 

Komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová uvedla, že firmy mohou spolupracovat mnoha způsoby, aby zlepšily kvalitu svých produktů. Pravidla hospodářské soutěže jim však neumožňují, aby se dohodly na pravém opaku, tedy nezlepšovat své produkty, nekonkurovat si v kvalitě. "Máme obavy, že to se stalo v tomto případě a že Daimler, VW a BMW mohly porušit antimonopolní pravidla EU. V důsledku toho mohla být evropským spotřebitelů upřena možnost koupit si auta s nejlepší dostupnou technologií," uvedla Vestagerová v prohlášení.

 

Dohoda se měla týkat například vývoje filtrů pevných částic pro benzínová auta či systémů pro selektivní katalytickou redukci, která umožňuje snížit emise výfukových plynů u dieselů.

 

 

Komise teď své námitky poslala všem podezřelým společnostem. Prohlášení je jakýmsi mezistupněm při vyšetřování a neznamená ještě obvinění. Automobilky nyní mají příležitost se k němu vyjádřit.

 

Pokud další vyšetřování zjistí protiprávní jednání, mohou společnosti dostat pokutu ve výši až deseti procent jejich celkového ročního obratu. Jde tak o miliardy dolarů. Daimler se prý chce z pokuty vyvléknout s tím, že evropské úřady na možnou dohodu sám upozornil.

 

V případě Volkswagenu se podezření týká jeho hlavní značky VW a luxusních značek Audi a Porsche. EK už v říjnu 2017 provedla v souvislosti s podezřením na možnou tajnou dohodu razie v kancelářích automobilek BMW, Daimler, Volkswagen a Audi v Německu. Hlubší vyšetřování pak zahájila vloni v září.

TN.cz