Publikováno 1. 3. 2018
Mzdy v automobilkách

Platy v autoprůmyslu jsou výrazně nad průměrem. O kolik?

Škoda Auto - továrna
Zdroj: Profimedia

Průměrná mzda v automobilovém průmyslu loni stoupla o sedm procent na 37.399 korun. Počet pracovníků v odvětví se pak zvýšil o šest procent na 126 375 lidí. Oznámilo to Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP).

Průměrná mzda v oboru je o zhruba 8000 korun vyšší, než je celostátní průměr. Nejvyšší mzdy jsou přitom u finálních výrobců vozidel.

 

Třeba v továrnách Škoda Auto činila průměrná dělnická mzda v loňském roce 40.557 korun, tedy o zhruba deset procent více než v roce 2016. Odbory přitom požadují další navýšení až o 18 procent. Vyjednávání o kolektivní smlouvě ale zamrzlo a odboráři dokonce hrozí stávkou.

 

 

Podle mluvčího AutoSAP Miroslava Konvaliny nadprůměrně platí všichni výrobci v Česku. Nárůst počtu lidí zaznamenali i dodavatelé a ostatní firmy a organizace v oboru automotive.

 

"Pozitivně vnímáme skutečnost, že k růstu mezd dochází rovnoměrně u všech kategorií výrobců a pravidelný růst mezd a mzdová úroveň nad celostátním průměrem jsou v souladu s produktivitou práce v autoprůmyslu. Vyšší produktivity práce a růstu přidané hodnoty ve firmách je dosahováno díky každoročnímu růstu počtu zaměstnanců ve výzkumu a vývoji a rostoucími výdaji, které do oblasti výzkumu a vývoje směřují," uvedl výkonný ředitel AutoSAP Zdeněk Petzl.

 

Tuzemská výroba osobních aut loni stoupla o pět procent na rekordních 1,414 milionu vozů. Ovlivnila jí vysoká poptávka v ČR i v Evropě. Export se zvýšil o pět procent, domácí prodej pak téměř o sedm procent.

tn.cz / ČTK