Zajímavá historie

Papírová navigace, hořící světla. 10 vynálezů, které měnily svět aut

Acetylénová lampa z vozu Laurin & Klement Voiturette z roku 1906.
Zdroj: Škoda Storyboard
Acetylénové přídavné osvětlení z vozu Laurin & Klement Voiturette z roku 1906.
Téma:

Automobilová historie se začala psát 29. ledna 1886, kdy si Karl Benz zažádal o patent na tříkolku poháněnou spalovacím motorem. 7. prosince 1888 získal patent John Boyd Dunlop a první vozidla dostala vzduchem plněné pneumatiky. Ale víte, kdy měla auta první navigaci nebo airbagy? Podívejte se na vybrané vynálezy, které během let měnily automobilový svět.

Vynálezy a inovace postupem let určují směr, jakým se bude automobilový průmysl ubírat. Zvyšují výkon aut, bezpečnost i pohodlí řidičů a pasažérů.

 

Podívejte se na vybranou desítku přelomových vynálezů, o kterých toho možná tolik nevíte:

 

1) Navigace

 

Prvním automobilem s vestavěnou GPS navigací bylo luxusní kupé Mazda Eunos Cosmo v roce 1990. Navigace v autě poprvé pracovala v reálném čase na základě signálu z družic.

 

Boom automobilových navigačních přístrojů ale přišel až roku 2000, kdy byla uvolněna plnohodnotná verze vojenského systému GPS a přesnost určení polohy se zvýšila ze stovek metrů na desítky až jednotky metrů.

 

Vývoj přitom odstartovaly dnes trochu směšné navigace už ve třicátých letech minulého století: Zařízení Iter Avto navigovalo řidiče prostřednictvím papírových map navinutých na cívce, která je během cesty postupně odvíjela. "Navigace" byla propojená s tachometrem a odvíjení mapy se tak přizpůsobilo rychlosti vozu.

 

 

V 70. letech se začala používat audio navigace - namluvený popis cesty si řidiči mohli pustit z magnetofonové kazety. V roce 1980 se v automobilu Toyota Crown poprvé objevil elektronický kompas, v roce 1985 přišly na trh jednoduché elektronické mapy.

 

1
2 3 4 5 6 7 8 9 10
Související témata:
TN.cz