Hledej
Další podvod

Obří průšvih Mercedesu! Statisíce aut musí okamžitě do servisu

mercedes
Zdroj: Mercedes-Benz

Koncern Daimler, který vyrábí luxusní vozy Mercedes-Benz, má problém. Namočil se do emisních skandálů. A to až po uši. Na 774.000 mercedesů v celé Evropě je podle německého ministerstva dopravy vybaveno nepřípustným softwarem pro regulaci emisí.

Přímo v Německu se problém týká 238.000 aut. Po dvouhodinovém jednání se šéfem Daimleru Dieterem Zetschem to potvrdil německý ministr dopravy Andreas Scheuer. Německá vláda už podle tamních médií vzkázala, že nařídí, aby byla okamžitě svolána k úpravě. Dá se očekávat, že svolávací akce rychle nakyne do celoevropských rozměrů.

 

 

Spolkový úřad pro motorová vozidla (KBA) již minulý měsíc Daimleru nařídil svolat k úpravě více než 6000 dodávkových vozů Mercedes Vito. Podle dnešní zprávy ministerstva se problém s nepřípustným softwarem kromě vozů Vito týká především středně velkého SUV GLC 220d a sedanů i kombíků céčkové řady C 220d.

 

Daimler oznámil, že auta svolá, ale zároveň proti rozhodnutí řadu námitek.

 

Podle dostupných informací bylo v mercedesech objevena podobná úprava softwaru, jako u jiných výrobců namočených do aféry dieselgate. Při měření auta vykazují hodnoty, které vyhovují normám, ale v běžném provozu se systém regulace emisí vypíná. Taková auta pak vypouštějí mnohem víc oxidů dusíku, než výrobce uvádí.

 

 

Daimler připouští, že taková funkce v jejich autech je. Odmítá ale, že by šlo o nelegální zařízení nebo dokonce o cílený podvod.
"Funkce jsou součástí komplexního systému řízení emisí, který je navržen tak, aby zajistil regulaci emisí v různých provozních podmínkách a po celou dobu životnosti vozidla," oznámil německý koncern.

 

V Česku má Mercedes-Benz jen malý podíl na trhu, i když postupně prodej osobních vozů zvyšuje. Vloni u nás prodal zhruba 8500 osobních aut. Naopak v kategorii nákladních vozů je Mercedes-Benz na českém trhu jedničkou.

 

Emise se dostaly do centra pozornosti v září 2015, kdy německý koncern Volkswagen v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku. Skandálu se zatím koncern nezbavil, aktuálně jsou vyšetřovány jeho automobilky Audi i Porsche. Daimler má kvůli emisím problémy i v USA.

TN.cz / ČTK