Hledej
Další skandál?

Německé automobilky testovaly emise na opicích!

Volkswagen
Zdroj: Volkswagen

Americké noviny New York Times píší, že Volkswagen, Daimler a BMW financovaly testování škodlivosti emisí naftových vozů na opicích!

Deník tvrdí, že vědci v americkém městě Albuquerque v roce 2014 umístili deset opic do vzduchotěsných komor a nechali je čtyři hodiny dýchat zplodiny z naftového vozu Volkswagen Beetle. Automobilky se prý tímto experimentem snažily prokázat ekologičnost nových naftových technologií. Američtí vědci pracující na experimentu nicméně netušili, že automobil poskytnutý firmou Volkswagen byl upraven tak, aby v laboratorních podmínkách vypouštěl méně škodlivé úrovně emisí než při běžné jízdě, píše The New York Times.

 

DOPORUČUJEME: Dieselgate v USA - lidé vracejí Volkswagenu vyrabovaná auta


Podle listu představuje experiment v Albuquerque novou dimenzi skandálu kolem falšování testů emisí naftových vozů. Volkswagen v září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku. Podrobnosti o experimentu v Albuquerque byly podle listu odhaleny v žalobě podané na automobilku Volkswagen ve Spojených státech. Experiment si prý objednala organizace E.U.G.T. financovaná automobilkami Volkswagen, Daimler a BMW. Tato organizace bylo loni rozpuštěna.


DOPORUČUJEME: Účet za dieselgate je opravdu vysoký - 365 miliard...


Podle Volkswagenu do té doby nebyly předloženy kompletní výsledky experimentu, takže projekt nebyl dokončen a zveřejněn, napsala agentura DPA. Automobilky se k vyšetřování zatím nevyjádřily.

tn.cz / ČTK