Tragická mapa Evropy

Nejnebezpečnější silnice v EU mají Rumuni. Jak je na tom Česko?

Ve Švédsku se převrátil autobus plný dětí
Zdroj: ČTK
Téma:

Na rumunských a bulharských silnicích vloni zemřelo nejvíc lidí v celé Evropské unii. Oba státy patří ve statistikách dlouhodobě k nejhorším a na rozdíl od jiných států se tam tragickou bilanci nedaří příliš zlepšit.

V roce 2017 přišlo na silnicích v EU o život celkem 25 300 lidí, což je o 300 méně než v roce 2016 (-2 %) a o 6 200 méně než v roce 2010 (-20 %). Více než 135 000 osob bylo vloni vážně zraněno, a to včetně velkého počtu chodců, cyklistů a motorkářů. Vyplývá to z předběžné statistiky bezpečnosti silničního provozu za rok 2017, kterou zveřejnila Evropská komise.

 

Osm procent obětí si vyžádaly nehody na dálnicích, 55 % na okreskách a 37% ve městech.

 

Počet smrtelných nehod se v součtu celé EU daří dlouhodobě snižovat. V některých jednotlivých státech už to tak růžové není. EU chce do roku 2020 snížit počet úmrtí na silnicích o polovinu oproti roku 2010, což nebude vůbec jednoduché.

 

“Za bezpečnost silničního provozu samozřejmě odpovídají jednotlivé členské státy, ale já jsem přesvědčena o tom, že EU může pro ochranu evropských občanů udělat více. Komise v současné době připravuje řadu konkrétních opatření, které chceme představit v nadcházejících týdnech. Cíl je jasný – snížit na našich silnicích počet smrtelných nehod,“ vzkázala slovinská eurokomisařka odpovědná za dopravu Violeta Bulcová.

 

Evropské silnice byly i každopádně vloni zdaleka nejbezpečnějšími na světě, a to s průměrem 49 smrtelných úrazů na každý milion obyvatel. Celosvětový průměr je 174 úmrtí na milion obyvatel. Podle údajů Světové zdravotnické organizace každoročně zemře po celém světě na silnicích kolem 1,3 milionu lidí.

 

Statistika srovnává celkový počet smrtelných nehod v jednotlivých státech a pro porovnání je přepočítává na milion obyvatel.

 

Nejlepších výsledků dosáhly v roce 2017 Švédsko (25 úmrtí na milion obyvatel), Velká Británie (27), Nizozemsko (31) a Dánsko (32). Ve srovnání s rokem 2016 vykázaly největší pokles v počtu úmrtí Estonsko (-32 %) a Slovinsko (-20 %).

 

Kromě toho se v roce 2017 také snížily rozdíly mezi jednotlivými členskými státy. Pouze dva členské státy zaznamenaly míru úmrtnosti vyšší než 80 případů na milion obyvatel. A to právě Rumunsko a Bulharsko. Ještě v roce 2010 mělo podobně tragickou bilanci hned sedm zemí.

 

Vloni vycházela ve většině států úmrtnost na silnicích pod 60 obětí na milion obyvatel, v osmi z nich pod 40 úmrtí na milion obyvatel.

 

Jak jsou na tom konkrétně jednotlivé státy a jak si v evropském srovnání vede Česko, se podívejte na následujících stránkách:

 

TN.cz