Zpátky na zem

Na dálnici stočtyřicítkou? Rakouský experiment rychle skončil

Dálnice
Zdroj: Profimedia
Téma:

Testování vyšší rychlosti na rakouských dálnicích předčasně končí. Nová vláda se rozhodla v experimentu nepokračovat a vrátit se k limitu 130 km/h.

Značky, které na vybraných úsecích rakouských dálnic povolují rychlost 140 km/h, s koncem února zmizí. Rakušané se tak vrací ke stotřicítce. Rakouské rozhlasové stanici ÖRF to potvrdila současná ministryně dopravy Leonore Gewesslerová.

 

"Zvýšení rychlosti na 140 kilometrů za hodinu je špatný signál, a je pro mě velice důležité, aby okamžitě skončilo," řekla rezolutně Gewesslerová. Rychle tak ukončila experiment, který v srpnu 2018 spustil její předchůdce Norbert Hofer a který se líbil tehdejšímu ministru dopravy v Česku Danu Ťokovi.

 

 

Jenomže zatímco Hofer seděl ve vládě za populistickou stranu FPÖ, Gewesslerová je tam za Zelené. A těm se vyšší limit nezdá hlavně kvůli vyšším emisím, která auta ve vyšších rychlostech podle ekologů produkují.

 

Testování probíhalo na dvou úsecích dálnice A1 mezi křižovatkou Haid u Lince a Sattledtem a také mezi Melkem a Oedem. Úřady měly po skončení experimentu vyhodnotit vliv vyšší rychlosti na bezpečnost i plynulost dopravy a také na hluk a emise.

 

 

Předchozí ministr pak chtěl zvážit zavedení vyššího rychlostního limitu i na dalších úsecích rakouských dálnic. Zelení ale teď všechny plány šmahem ukončili.

Související témata:
TN.cz