Nezničte si auto

Mytí auta v zimě: zapomeňte na kartáče, chce to hodně vody!

mytí
Zdroj: Archiv AutoTN
Téma:

Jestli chcete mít na Štědrý den čisté auto s nepoškrábaným lakem, pak se raději vyhněte obloukem kartáčovým myčkám a umyjte ho ručně.

S největší pravděpodobností vypadá vaše auto po uplynulých dnech jako to na fotografii. Špinavé od bláta a soli, v neutěšeném stavu. Jestli s ním ale chcete projet obyčejnou kartáčovou myčkou, pak vás před tím varujeme. Obyčejné mytí, bez oplachu, totiž nenávratně poškodí lak vašeho auta. 


DOPORUČUJEME: Mýt auto v zimě - ANO nebo NE?

 

Kartáčová myčka sama o sobě laku zrovna neprospívá, ale mýt v ní takhle špinavé auto, to je vysloveně zlo. Všechny ty malé části prachu, soli, ale i drobných kamínků totiž vytvoří něco jako brusnou pastu a kartáče pak dílo zkázy jen dokonají. Auto sice bude čisté, ale lak bude nenávratně poškrábaný. Udělejte to takhle několikrát po sobě a na jaře budete koukat, jak ten zářivě svítivý lak zmatovatěl a budete se shánět po odbornících na renovací laku. Běžná kartáčová myčka by za těchto podmínek měla být jen řešením z nouze, nebo byste měli auto napřed nechat omýt vysokotlakým mytím a teprve pak projet myčkou.


DOPORUČUJEME: Servis vašeho auta - tohle všechno zvládnete sami

 

„V zimě je nejlepší auto opravdu nechat umýt ručně, nebo tomu tu chvíli věnovat a umýt si auto sám,“ říká Jan Říha, majitel autolakovny. „Sám svoje auto pečlivě před zimou navoskuji a pak ho myji ručně, chce to hlavně spoustu vody na předmytí a pak ideálně i dva kýble - v jednom houbu namáčíte a auto myjete, v druhém houbu vypláchujete. Kartáčové myčky lak tazvaně rozšlehají a pak je to na kopletní rozleštění. Ale pozor, jezdím do myčky v zimě taky, ale jen do těch, kde se používá aktivní pěna na předmytí a kde mají hodně vody. Ale pravda je, že tam jezdím jen párktrát za zimu, abych nechal opláchnout i podvozek. Jinak si auto umyvám sám.“


DOPORUČUJEME: Jaký program v myčce máte vybrat?

 

Pokuď tedy chcete mýt auto na zítřek čisté, tak si zajeďte na nejbližší wapku a auto si umyjte ručně, nebo ho alespoň předmyjte než vjedete do myčky, abyste lak karoserie maximálně ochránili. Jinak se totiž na jaře budete divit...

 

Související témata:
TN.cz